یزد، قم و فیروزه شهر ملی صنایع دستی می شوند

به گزارش استدیو مرینا، پرونده شهر فیروزه در استان خراسان رضوی به عنوان شهر ملی فیروزه، قم به عنوان شهر ملی انگشتر و یزد به عنوان شهر ملی زیورآلات مورد آنالیز نهاده شد.

یزد، قم و فیروزه شهر ملی صنایع دستی می شوند

در چهارمین جلسه شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی که با حضور مدیران کل معاونت صنایع دستی و تعدادی از نمایندگان مجلس، مسئولان استانی و مدیران کل میراث فرهنگی سه استان خراسان رضوی، قم و یزد برگزار گردید، پرونده ثبت ملی شهرها و روستاهای سه استان خراسان رضوی، قم و یزد به صورت جداگانه آنالیز شد و در هر جلسه مدیران کل استان ها، نمایندگان مجلس و مسئولانی از این استان ها به دفاع از ظرفیت های شهرها و روستاهای پیشنهادی برای ثبت پرداختند.

پویا محمودیان، معاون صنایع دستی کشور، در رابطه با ثبت ملی شهر فیروزه استان خراسان رضوی به عنوان شهر ملی فیروزه چنین گفت:

شهر فیروزه دارای ظرفیت های بسیار زیادی است، تحقیقات کامل در این خصوص صورت گرفته و امید می رود که با توجه به ظرفیت های موجود در شهر فیروزه بتوانیم این شهر را به عنوان شهر ملی فیروزه که یکی از سنگ های قیمتی ارزشمند است، به ثبت ملی برسانیم.

وی در رابطه با اهمیت ثبت ملی شهرها توضیح داد:

وقتی شهری مانند فیروزه ثبت ملی گردد و بعلاوه به محلی برای حضور گردشگران تبدیل گردد، می توان برای حضور هیئت های تجاری در آن منطقه نیز برنامه ریزی کرد که با حضور در آن منطقه نسبت به خرید مستقیم محصولات و نیز خرید مستقیم از معدن فیروزه اقدام نمایند.

وی در ادامه به ثبت قم به عنوان شهر ملی انگشتر نیز اشاره نمود و گفت:

طرحی را با عنوان ایجاد شورای عالی گوهرسنگ ها در دست تدوین داریم که به زودی به سرانجام می رسد. این سند یک سند تعیین خصوصا در حوزه اشتغال سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی است، موضوع انگشتر که خاستگاه آن در شهر قم محسوب می گردد، از اهمیت بالایی برخوردار است.

طبق گفته محمدیان، طراحی و نصب المان های مرتبط با هنر انگشترسازی در شهر قم و نیز یک گالری زیبا برای معرفی و نیز فروش محصولات صنایع دستی از جمله انگشتر باید در دستور کار قرار بگیرد.

در سرانجام نیز موضوع ثبت شهر یزد به عنوان شهر ملی زیورآلات مورد بحث و آنالیز نهاده شد. طبق گفته های معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، جایگاه زیورآلات در حوزه اشتغال از اهمیت بالایی برخودار است و اگر شهر یزد به عنوان شهر ملی زیورآلات ثبت گردد، می تواند ارزش و ظرفیت های این استان در حوزه زیورآلات به خوبی معرفی گردد.

منبع: کجارو / میراث آریا
انتشار: 10 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1401 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1984

به "یزد، قم و فیروزه شهر ملی صنایع دستی می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یزد، قم و فیروزه شهر ملی صنایع دستی می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید