10 خاصیت شگفت انگیز ماست یونانی که از نظر علمی ثابت شده اند (تور یونان ارزان)

به گزارش استدیو مرینا، آیا می دانید ماست یونانی با ماست معمولی چه تفاوتی دارد؟ ماست یونانی یک محصول لبنی غنی از پروتئین است که کاربردهای متنوعی در آشپزی دارد و حاوی اندازه زیادی مواد مغذی است. در مقاله امروز مجله اینترنتی خبرنگاران مگ با 10 مورد از مهم ترین فواید ماست یونانی و بعلاوه نحوه گنجاندن آن در یک رژیم غذایی متعادل آشنا می شوید. با ما همراه باشید.

10 خاصیت شگفت انگیز ماست یونانی که از نظر علمی ثابت شده اند (تور یونان ارزان)

سفر با تور یونان ارزان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

ماست یونانی چیست؟

ماست یک فرآورده لبنی است که از دیرباز مصرف می شده است. در حقیقت، یونانی ها اولین کسانی بودند که استفاده از ماست را از 100 سال قبل از میلاد مسیح آغاز کردند. به نظر می رسد که کلمه ماست yogurt از کلمه ترکی yoğurmak گرفته شده است که به معنای غلیظ کردن، دلمه کردن یا سفت کردن است.

امروزه ماست انواع مختلفی دارد که برخی از آن ها مانند ماست یونانی حاوی پروتئین بیشتری هستند. نحوه فراوری ماست یونانی که اغلب به عنوان یک نوع ماست سفت و غلیظ شناخته می گردد، با ماست معمولی فرق دارد. برای تهیه این ماست، مایعات اضافی را از آن خارج می نمایند تا یک محصول متراکم تر فراوری گردد. علاوه بر این، برخی از فراورینمایندگان مواد غذایی با افزودن پروتئین های شیر به ماست در ابتدا یا انتهای فرآوری، ماست به سبک یونانی فراوری می نمایند.

ماست یونانی در انواع مختلفی از جمله پرچرب، کم چرب و بدون چربی و بعلاوه طعم دار و بدون طعم وجود دارد. بسته به برندی که انتخاب می کنید، این محصول حاوی مقادیر متفاوتی از پروتئین، چربی، کربوهیدرات، ویتامین و مواد معدنی است. با این حال، به طور کلی 200 گرم ماست یونانی کم چرب (ساده و شیرین نشده) کالری و مواد مغذی زیر را در اختیار شما قرار می دهد:

 • کالری: 146
 • پروتئین: 19/9 گرم
 • چربی: 3/8 گرم
 • کربوهیدرات: 7/8 گرم
 • ویتامین B12 (کوبالامین): 1 میکروگرم (43 درصد احتیاج روزانه)
 • ویتامین B2 (ریبوفلاوین): 0/4 میلی گرم (35 درصد احتیاج روزانه)
 • ویتامین B5 (پانتوتنیک اسید): 0/9 میلی گرم (19 درصد احتیاج روزانه)
 • ویتامین آ: 180 میکروگرم (20 درصد احتیاج روزانه)
 • کلسیم: 230 میلی گرم (18 درصد احتیاج روزانه)
 • فسفر: 274 میلی گرم (22 درصد احتیاج روزانه)
 • پتاسیم: 282 میلی گرم (6 درصد احتیاج روزانه)
 • روی: 1/2 میلی گرم (11 درصد احتیاج روزانه)
 • سلنیوم: 24/8 میکروگرم (45 درصد احتیاج روزانه)

ماست یونانی برخی از مهم ترین مواد مغذی مورد احتیاج بدن را تأمین می نماید و به ویژه سرشار از پروتئین، ویتامین B12، ویتامین B2 و سلنیوم است. علاوه بر این، اندازه کمی منیزیم، کولین و مس دارد.

در مقایسه با ماست معمولی، ماست یونانی پروتئین بیشتر و کربوهیدرات کمتری دارد. به خاطر داشته باشید که ارزش غذایی ماست یونانی بسته به نوع محصول متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، نوع پرچرب آن دارای چربی و کالری بیشتری نسبت به گزینه های کم چرب است یا ماست شیرین شده و طعم دار کربوهیدرات و قند بیشتری دارد.

تفاوت ماست یونانی با ماست معمولی

ماست یونانی و معمولی دارای ارزش غذایی بسیار متفاوتی هستند. در جدول زیر 100 گرم ماست یونانی کم چرب با 100 گرم ماست معمولی کم چرب مقایسه شده است:

ماست یونانیماست معمولی
کالری7363
پروتئین9/95/2
چربی 1/91/5
کربوهیدرات3/97

همان طور که می بینید، ماست یونانی نصف ماست معمولی کربوهیدرات دارد، در حالی که مقدار پروتئین آن تقریبا دو برابر است. این تفاوت ها از تغلیظ ماست و خارج کردن مایعات اضافی آن ناشی می شوند. از یک طرف، حذف مایعات اضافی از ماست یونانی اندازه لاکتوز (قند شیر) و کربوهیدرات آن را کاهش می دهد. از سوی دیگر، پروتئین در حین این فرآیند دست نخورده باقی می ماند، بنابراین ماست غلیظ یونانی پروتئین بسیار بیشتری دارد.

هم ماست یونانی و هم ماست معمولی فواید خاص خود را دارند، بنابراین اینکه کدام یک را انتخاب کنید به ترجیحات شخصی شما بستگی دارد. اگر می خواهید یک میان وعده سیرنماینده داشته باشید، بهتر است به سراغ ماست یونانی بروید، اما اگر در پی یک محصول ارزان هستید، می توانید از ماست معمولی بهره ببرید.

ماست سون کم چرب کاله اندازه 2.2 کیلوگرم

85,000

تومان

ماست همزده سبو هراز - 1800 گرم

69,800

تومان

انواع ماست

مشاهده همه

خواص ماست یونانی

با توجه به ارزش غذایی ماست یونانی خوردن آن فواید زیادی برای سلامتی دارد، از جمله:

1. منبع خوب پروتئین و سایر مواد مغذی است

یکی از مزایای اصلی ماست یونانی این است که اندازه زیادی پروتئین دارد، یک نوع درشت مغذی که تقریبا برای تمام واکنش های شیمیایی در بدن لازم است و به عملکرد سیستم ایمنی، ترمیم بافت ها و… یاری می نماید. احتیاج به پروتئین در بین افراد مختلف فرق دارد، اما معمولا توصیه می گردد افراد فعال از نظر جسمی به ازای هر کیلو وزن بدن 1/2 تا 2 گرم پروتئین دریافت نمایند.

ماست یونانی یک غذای پرپروتئین محسوب می گردد، چرا که در 200 گرم آن حدود 20 گرم پروتئین وجود دارد. علاوه بر پروتئین، این ماست سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری از جمله ویتامین B12، سلنیوم و روی است که همه این ها نقش مهمی در حمایت از سلامت شما دارند. برای مثال، روی و سلنیوم هر دو برای عملکرد سیستم ایمنی مورد احتیاج هستند، در حالی که ویتامین B12 به فراوری گلبول های قرمز خون، عملکرد سیستم عصبی و فراوری انرژی یاری می نماید.

2. برای سلامت استخوان مفید است

ماست یونانی حاوی مواد مغذی مهمی است که از سلامت استخوان ها محافظت می نمایند، از جمله پروتئین، کلسیم، منیزیم و فسفر. مواد مغذی موجود در ماست یونانی نه تنها برای حفظ سلامت استخوان ضروری هستند، بلکه می توانند باعث افزایش تشکیل استخوان شوند.

یک مطالعه کوچک روی مردان جوان نشان داد که مصرف روزانه این ماست در کنار 12 هفته تمرین مقاومتی به افزایش تشکیل استخوان و کاهش تجزیه آن یاری می نماید. علاوه بر این، معین شده است که مصرف خوردن با افزایش تراکم مواد معدنی استخوان و کاهش خطر پوکی استخوان در میان سالمندان مرتبط است.

3. به حفظ سلامت روده یاری می نماید

تحقیقات نشان داده اند که خوردن منظم ماست تنوع باکتری های روده را در برخی از افراد افزایش می دهد و از سلامت سیستم گوارشی آن ها حمایت می نماید. ماست یونانی حاوی پروبیوتیک است، یعنی باکتری های مفیدی که به حفظ تعادل باکتری های روده یاری می نمایند.

با این حال، نوع ماست یونانی اهمیت زیادی دارد. خرید ماستی که روی بسته بندی آن عبارت کشت زنده و فعال درج شده است، تضمین می نماید که محصول مورد نظر حاوی اندازه قابل توجهی از باکتری ها یا پروبیوتیک های مفیدی است که به سلامت روده یاری می نمایند. بعلاوه مهم است که فقط ماست یونانی شیرین نشده را انتخاب کنید، چون بر اساس تحقیقات قند افزوده شده می تواند به سلامت روده آسیب برساند و تعادل باکتری های دستگاه گوارش را از بین ببرد.

تحقیقات نشان داده اند که بدن همه افراد به پروبیوتیک ها به طور یکسان واکنش نشان نمی دهد. برخی از مردم در برابر مزایای پروبیوتیک ها مقاوم هستند، در حالی که برخی دیگر نسبت به آن واکنش مثبت نشان می دهند.

4. برای ریکاوری عضلات پس از ورزش مناسب است

مصرف پروتئین کافی برای بهبود سلامت عمومی و ریکاوری عضلات لازم است. به گفته محققان، پیروی از رژیم غذایی پرپروتئین می تواند توده عضلانی را در کسانی که تمرین مقاومتی انجام می دهند افزایش دهد.

ماست یونانی یک میان وعده عالی برای ورزشکاران است که می توانند پس از تمرین از آن استفاده نمایند. پروتئین این محصول می تواند سنتز پروتئین عضلانی و ریکاوری را تقویت کند. در یک مطالعه روی مردان جوانی که تمرین مقاومتی انجام می دادند، مصرف روزانه ماست به مدت 12 هفته به بهبود قدرت عضلانی و افزایش توده بدون چربی منجر شد.

5. شما را سیر نگه دارد و به کنترل وزن تان یاری می نماید

پروتئین درشت مغذی مهمی است که اشتها را کاهش می دهد و گرسنگی را مهار می نماید. خوردن غذاهای پرپروتئین، مثل لبنیات، یک روش هوشمندانه برای کنترل اشتها در طول روز است.

از آنجا که ماست یک غذای سیرنماینده و سرشار از پروتئین است، استفاده از آن به جای غذاهایی که تأثیر کمتری روی سیری دارند می تواند به حفظ وزن در محدوده سالم یاری کند. محققان با آنالیز 22 مطالعه مختلف به این نتیجه رسیدند که خوردن ماست با کاهش چربی بدن و پیشگیری از افزایش وزن مرتبط است.

ماست یونانی غنی از پروتئین است، بنابراین شما را برای مدت طولانی تری سیر نگه می دارد. بر اساس تحقیقات، افزایش پروتئین رژیم غذایی باعث می گردد در طول روز کالری کمتری دریافت کنید که این امر به کاهش وزن یاری می نماید. با این حال، به یاد داشته باشید که برای رسیدن به وزن مناسب باید رژیم غذایی و سبک زندگی خود را کاملا اصلاح کنید.

6. متابولیسم بدن را افزایش می دهد

شواهد علمی نشان می دهد که پیروی از رژیم غذایی پرپروتئین باعث افزایش کالری سوزی بدن می گردد. خوردن ماست یونانی به تنهایی بعید است که کالری سوزی را بالا ببرد، اما مصرف آن به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل می تواند به افزایش متابولیسم بدن و کاهش وزن یاری کند.

7. از سلامت روان محافظت می نماید

معین شده است که ماست پروبیوتیک برای سلامت روان مفید است. یک مطالعه نشان داد کارگرانی که 100 گرم ماست پروبیوتیک در روز می خوردند یا روزانه یک کپسول پروبیوتیک مصرف می کردند، نسبت به کسانی که این کار را انجام نمی دادند، استرس، افسردگی و اضطراب کمتری داشتند. این اثر احتمالا به ارتباط بین روده و مغز و توانایی روده در ساخت نوروترنسمیتر سروتونین و دوپامین مربوط می گردد.

8. فشار خون را کاهش می دهد

ماست یونانی یک نوع شیر تخمیرشده پروبیوتیک است که می تواند فشار خون را کاهش دهد. آنالیز 14 مطالعه با بیش از 700 شرکت نماینده نشان داد که شیر تخمیر شده حاوی پروبیوتیک به کاهش فشار خون یاری می نماید. با این حال، نتیجه تحقیقات قطعی نیست. مطالعه دیگری روی 156 شرکت نماینده دارای اضافه وزن نشان داد که خوردن ماست پروبیوتیک روی فشار خون و سایر عوامل خطر قلبی-عروقی بی تأثیر است.

9. از ابتلا به دیابت نوع 2 پیشگیری می نماید

ماست یونانی ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد، وضعیتی که بر نحوه پردازش قند خون به وسیله بدن تأثیر می گذارد. محققان افزایش مصرف ماست را با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 مرتبط می دانند.

10. ماست یونانی پرکاربرد و خوشمزه است

ماست یونانی علاوه بر اینکه فواید زیادی برای سلامتی دارد، یک خوراکی پرکاربرد است که می توان به شیوه های مختلف از آن استفاده کرد. برای مثال:

 • آن را را با انواع توت های تازه یا یخ زده، مغزهای خوراکی مثل بادام یا گردو و دانه های چیا مخلوط کنید و به عنوان صبحانه بخورید.
 • از آن برای تهیه سس سالاد خانگی بهره ببرید.
 • آن را به سالاد مرغ یا سالاد پاستا اضافه کنید.
 • آن را داخل اسموتی بریزید تا پروتئین بیشتری در اختیار بدن تان قرار بگیرد.

هنگام خرید ماست یونانی باید به چه نکاتی توجه کنید؟

بسیاری از ماست های موجود در بازار طعم د ار و شیرین هستند و اندازه قابل توجهی قند افزوده شده دارند. برای مثال، برخی از انواع طعم دار این محصولات ممکن است در هر سروینگ بیش از 16 گرم قند افزوده شده داشته باشند که تقریبا معادل چهار قاشق چای خوری شکر است.

لازم نیست قند و شکر و غذاهای شیرین شده را به طور کامل کنار بگذارید، اما مهم است که در خوردن آن ها حد تعادل را رعایت کنید. زیاده روی در مصرف غذاها و نوشیدنی های شیرین شده احتمال ابتلا به چاقی، دیابت، بیماری قلبی، کبد چرب و افسردگی را افزایش می دهد. به همین علت، خرید ماست یونانی شیرین نشده و طعم دار کردن آن با میوه های دلخواه انتخاب هوشمندانه ای محسوب می گردد.

کلام پایانی

شما می توانید از ماست یونانی به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل بهره ببرید. بیشتر خواص این به پروتئین بالای آن مربوط می گردد. رژیم غذایی غنی از پروتئین به کاهش گرسنگی، افزایش متابولیسم و عضله سازی یاری می نماید. به علاوه، ماست یونانی منبع عالی کلسیم است که می تواند از سلامت استخوان ها محافظت کند.

صرف نظر از اینکه ماست از نوع یونانی باشد یا معمولی، انتخاب نوع ساده آن توصیه می گردد. ماست های طعم دار حاوی اندازه زیادی قند هستند که می تواند برای سلامتی مضر باشد. اگر طعم شیرین را ترجیح می دهید، به ماست ساده کمی میوه تازه یا یخ زده اضافه کنید.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منابع: medicalnewstoday, healthline

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 6 بهمن 1401 بروزرسانی: 6 بهمن 1401 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 2157

به "10 خاصیت شگفت انگیز ماست یونانی که از نظر علمی ثابت شده اند (تور یونان ارزان)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 خاصیت شگفت انگیز ماست یونانی که از نظر علمی ثابت شده اند (تور یونان ارزان)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید