8 ماده غذایی برای پیشگیری و 5 ماده افزایش دهنده خطر ابتلا به سرطان

به گزارش استدیو مرینا، پر کردن بشقاب به روش صحیح می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان و بهبود سلامت کلی شما یاری کند.

8 ماده غذایی برای پیشگیری و 5 ماده افزایش دهنده خطر ابتلا به سرطان

به گزارش خبرنگاران به نقل از consumerreports، خوردن انواع مناسب مواد غذایی می تواند باعث ایجاد محافظت از شما در برابر ابتلا به سرطان گردد. به گفته انجمن سرطان آمریکا می توان با پیروی از یک رژیم غذایی سالم و به کارگیری سایر تغییرات سبک زندگی، مانند ورزش و محافظت در برابر آفتاب حدود 42 درصد از همه موارد ابتلا به سرطان پیشگیری کرد.

اولین حرکت این است که میزان زیادی میوه، سبزیجات، لوبیا و غلات کامل بخورید. مواد غذایی گیاهی حاوی ویتامین ها و مواد معدنی و ترکیباتی به نام فیتوکمیکال ها هستند که ممکن است بعضی از فرآیندهایی را که می تواند باعث آغاز سرطان یا حمایت از رشد آن گردد مانند التهاب و آسیب DNA را کُند یا متوقف سازد.

در ادامه به هشت ماده غذایی برای پیشگیری از ابتلا به سرطان خواهیم پرداخت:

1-کلم بروکلی و گل کلم

این سبزیجات چلیپایی گروهی که شامل کلم بروکسل، کلم پیچ و شلغم نیز می شوند طعم تلخ خود را از ایزوتیوسیانات ها می گیرند. این ترکیبات التهاب را کاهش داده و مواد شیمیایی سرطان زا را غیرفعال می نمایند. نتیجه تجزیه و تحلیلی که بر روی حدود 34 هزار نفر انجام شد و نتیجه آن در نشریه Annals of Oncology منتشر شده نشان می دهد خوردن سبزیجات چلیپایی دست کم یک بار در هفته با کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه، مری، دهان و کلیه مرتبط است.

2-آجیل

تجزیه و تحلیلی انجام شده در سال 2015 میلادی که نتیجه آن در نشریه Nutrition Reviews منتشر شد نشان می دهد که خوردن 28 گرم آجیل در روز خطر ابتلا به سرطان را تا 15 درصد کاهش می دهد. علاوه بر این، آجیل دارای ویتامین E و سایر مواد شیمیایی گیاهی و آنتی اکسیدان است که ممکن است از تغییرات سرطان زا در سلول ها جلوگیری کند. برای مثال، گردو حاوی الاژیتانین است ترکیباتی که ممکن است به توقف رشد سلول های سرطانی دهان، سینه و روده بزرگ یاری نمایند. آجیل هم چنین سرشار از فیبر و پروتئین است که به شما یاری می نماید بعد از غذا سیر بمانید. مدیریت وزن برای پیشگیری از سرطان مهم است. اضافه وزن یا چاقی خطر ابتلا به 13 نوع سرطان را افزایش می دهد.

3-انواع توت ها

این میوه های کوچک فواید زیادی دارند و سرشار از ویتامین ث و سایر آنتی اکسیدان ها مانند پلی فنول ها هستند. نتایج مطالعات نشان می دهند که فیتوکمیکال های موجود در زغال اخته ممکن است به توقف یا کُند کردن رشد یا توسعه تومورهای سرطان سینه یاری کند. براساس نتیجه مطالعه ای انجام شده در سال 2020 میلادی در تحقیقات سرطان افرادی که دو وعده بلوبری در هفته می خورند 25 درصد کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از سرطان سینه قرار دارند.

4-سویا

این یک افسانه است که سویا خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد. نتیجه پژوهش ها نشان می دهند که سویا بی خطر است و در واقع ممکن است احتمالا ابتلا به این بیماری را کاهش دهد. چرا در این باره سردرگمی وجود دارد؟ سطوح بالاتر استروژن ممکن است باعث ایجاد بعضی سرطان های سینه گردد و سویا حاوی نوعی استروژن گیاهی است. با این وجود، این استروژن های ضعیف تر ممکن است در واقع مانع از چسبیدن استروژن انسانی به سلول ها شوند و خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهند.

5-هویج

هویج مانند کدو حلوایی و سایر میوه ها و سبزیجات زرد - نارنجی، کاروتنوئیدها، به ویژه بتاکاروتن را تامین می نماید. این آنتی اکسیدان ها باعث آزاد شدن آنزیم هایی می شوند که بدن را از شر مواد شیمیایی سرطان زا خلاص می نماید. کاروتنوئیدها رشد غیرطبیعی سلول ها را کنترل می نمایند و پاسخ ایمنی را بهبود می بخشند. مطالعات نشان می دهند که خوردن هویج به طور منظم ممکن است از بدن در برابر ابتلا به سرطان سینه، روده بزرگ و ریه محافظت کند.

6-غلات کامل

غلات کامل مانند فارو (دانه گندم سنتی)، نان 100 درصد گندم کامل و بلغور جو دوسر حاوی آنتی اکسیدان هایی به نام اسیدهای فنولیک هستند که به دفاع در برابر آسیب سلولی و کاهش رشد تومورها یاری می نمایند. این مواد سرشار از فیبر نامحلول هستند. بعضی از این موارد ممکن است خطر سرطان روده بزرگ را کاهش دهد.

طبق نتایج پژوهش انجام شده در سال 2017 میلادی خوردن حدود 85 گرم غلات کامل در روز احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را تا 17 درصد کاهش داد.

7-سبزی های با برگ تیره

این سبزیجات کم کالری نیروگاه های مغذی هستند. این سبزیجات حاوی انواع ویتامین ها، از جمله آ، ث و کا به علاوه پتاسیم و فیبر هستند. سبزی های دارای برگ های تیره هم چنین دارای کاروتنوئیدها و فولات ویتامین ب هستند که هر دو ممکن است به محافظت در برابر آسیب DNA یاری نمایند. سعی کنید روزانه حداقل 2 فنجان سبزی خام یا 1 فنجان سبزی پخته مصرف کنید. هر سبزی برگ دار مجموعه ای از مواد مغذی خاص خود را دارد بنابراین، انواع مختلفی از سبزی های برگدار را بخورید. برای مثال، اسفناج منبع لوتئین و زآگزانتین است که ممکن است از سرطان پوست محافظت کند. در همین حال، کلم پیچ از سبزیجات چلیپایی است و بنابراین حاوی همان ایزوتیوسیانات هایی است که کلم بروکلی و گل کلم دارند.

8-قهوه

این نوشیدنی مملو از آنتی اکسیدان های ضد سرطان است. نتیجه مطالعه ای که در سال 2007 میلادی در نشریه Gastroenterology منتشر شد نشان داد که نوشیدن 2 فنجان قهوه در روز خطر ابتلا به سرطان کبد را تا 43 درصد کاهش می دهد. پژوهش های دیگر ارتباطی بین عادت معمول قهوه و احتمال کمتر ابتلا به سرطان های دهان، گلو و آندومتر را نشان می دهند. سازمان غذا و داروی آمریکا بیش از 400 میلی گرم در روز یا حدود 4 یا 5 فنجان قهوه دم نموده را توصیه نمی نماید.

در ادامه به پنج ماده غذایی که بهتر است مصرف آن را کاهش دهید چرا که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهند خواهیم پرداخت:

1-الکل: الکل یکی از بزرگترین عوامل خطر قابل پیشگیری برای سرطان است که تا 6 درصد از موارد ابتلا به سرطان را ایجاد می نماید. نتایج پژوهش ها نشان می دهند که نوشیدن بیش از حد الکل می تواند احتمال ابتلا به سرطان دهان، سینه و کبد را افزایش دهد.

2-قندهای افزوده شده: شکر به خودی خود به طور مستقیم باعث ابتلا به سرطان نمی گردد. با این وجود، مصرف بیش از حد آن ممکن است باعث التهاب گردد و زمینه را برای افزایش وزن فراهم کند که هر دوی این موارد می توانند احتمال ابتلا به بیماری سرطان را افزایش دهند. مصرف شیرینی ها را کاهش دهید و از نوشیدنی های شیرین شده با شکر مانند نوشابه خودداری کنید.

3-غذاهای بسیار فرآوری شده: نتیجه مطالعه ای که در سال 2018 میلادی در ژورنال BMJ منتشر شد نشان داد که هر 10 درصد افزایش در این نوع غذاها (مانند نوشابه، سوپ فوری، ناگت مرغ) در رژیم غذایی خطر کلی سرطان را 12 درصد افزایش می دهد. به جای چیپس و غلات شیرین غذاهای کامل مانند ذرت بو داده و بلغور جو دوسر را امتحان کنید.

4-گوشت های تولید شده: سازمان بهداشت جهانی گوشت های فرآوری شده (گوشت های فرآوری شده، شور، دودی یا تخمیر شده مانند گوشت اغذیه فروشی یا هات داگ) را به عنوان مواد سرطان زا طبقه بندی می نماید. طبق گفته سازمان بهداشت جهانی تنها مصرف 42 گرم گوشت فرآوری شده در روز ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را تا 18 درصد افزایش دهد.

5-گوشت قرمز: خوردن بیش از حد گوشت گاو، خوک یا بره با سرطان روده بزرگ مرتبط است. بهتر است مصرف خود را به حدود 340 تا 510 گرم گوشت قرمز پخته در هفته محدود کنید.

منبع: فرارو
انتشار: 8 آبان 1401 بروزرسانی: 8 آبان 1401 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 2117

به "8 ماده غذایی برای پیشگیری و 5 ماده افزایش دهنده خطر ابتلا به سرطان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 ماده غذایی برای پیشگیری و 5 ماده افزایش دهنده خطر ابتلا به سرطان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید