احیای وزارت بازرگانی در شرایط کنونی منطقی نیست

به گزارش استدیو مرینا، رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه معتقد است، احیای وزارت بازرگانی در شرایط اقتصادی کنونی کشور به هیچ عنوان منطقی نیست و میلیاردها تومان هزینه روی دست کشور خواهد گذاشت.

احیای وزارت بازرگانی در شرایط کنونی منطقی نیست

کیوان کاشفی در گفت وگو با خبرنگار استدیو مرینا، با بیان اینکه بحث تفکیک دو وزارت صنعت و معدن و وزارت بازرگانی دوباره در مجلس مطرح شده و برخی از کمیسیون های مربوطه نیز با آن موافقت کرده اند، ادامه داد: قرار است در مرحله بعدی این طرح در صحن علنی مجلس مطرح شود.

وی با اشاره به پیامدهایی که احیا وزارت بازرگانی خواهد داشت، گفت: در درجه اول باید ببینیم این تفکیک قرار است چه خلائی را در کشور پوشش دهد.

وی با بیان اینکه مهمترین موضوعی که موافقان این طرح اعلام می کنند حوزه تنظیم بازار و مسائل این بخش است، یادآور شد: اگرچه اکنون در حوزه تولید محصولات و صادرات و واردات آنها خصوصاً در بخش محصولات کشاورزی مسائلی داریم، اما احیا وزارت بازرگانی این مشکل را مرتفع نخواهد کرد.

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: هم اکنون وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی که هردو از ارکان دولت هستند نمی توانند در زمینه تنظیم بازار با هم هماهنگ باشند و در صورت تفکیک وزارت صنعت و معدن و بازرگانی ایجاد هماهنگی بین این سه حوزه بسیار سخت تر خواهد بود.

کاشفی با بیان اینکه در گذشته هدف از ادغام حوزه صنعت و معدن و بازرگانی کوچک و چابک کردن دولت بود و سال ها برای این موضوع هزینه شد، یادآوری کرد: چندین سال درگیر ادغام ساختمان ها، کارمندان، کارشناسان، حوزه های حقوقی و درآمدی و … بودیم و اگر امروز دوباره وزارت بازرگانی احیا شود، حداقل سه سال کشمکش برای جدا کردن امور مالی، ساختمان ها، کارمندان و… خواهیم داشت.

وی معتقد است، این کار میلیاردها تومان هزینه روی دست کشور و نظام می گذارد که در شرایط کنونی اقتصاد کشور به هیچ عنوان منطقی نیست.

به گفته عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران، تفکیک وزارت صمت و احیا وزارت بازرگانی سردرگمی های بخش خصوصی را نیز بیشتر می کند و از این پس این بخش باید با چندین حوزه مختلف سر و کار داشته باشد.

کاشفی با بیان اینکه احیا وزارت بازرگانی حتی می تواند به تضعیف صنایع نیز دامن بزند، ادامه داد: هم اکنون که حوزه صنایع و بازرگانی هم راستا عمل می کنند، مسائل زیادی در بخش صنایع داریم، اما اگر وزارت بازرگانی بخواهد جدا شود و مدام بر طبل نظارت و بازرسی بکوبد، مسائل صنایع بدتر خواهد شد.

وی تاکید کرد: به علاوه این تفکیک با اسناد بالادستی کشور مانند سند توسعه و سیاست های اقتصاد مقاومتی نیز مغایر است.

وی در مجموع احیا وزارت بازرگانی را نیازمند کارهای کارشناسی بیشتر و اصولی تر دانست.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه گفت: اگر قرار است حوزه تنظیم بازار را تقویت کنیم، دولت می تواند با تشکیل یک ستاد معین داخل همین مجموعه هایی که اکنون داریم به بهبود این وضعیت کمک کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 تیر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 169

به "احیای وزارت بازرگانی در شرایط کنونی منطقی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احیای وزارت بازرگانی در شرایط کنونی منطقی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید