ارزیابی کارشناسان روس از دلیل تحریم دوباره بانک مرکزی ایران

به گزارش استدیو مرینا، به عقیده کارشناسان روس، اعمال تحریمهای جدید آمریکا علیه ایران و تهدید به استفاده از سناریوی نظامی که بهانه جدیدی برای آن فراهم شده، تنها برای اعمال فشار بر مقامات تهران است و در واشنگتن هم به عواقب چنین اقدامی به خوبی واقف هستند.

ارزیابی کارشناسان روس از دلیل تحریم دوباره بانک مرکزی ایران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه کامرسانت، چاپ مسکو امروز نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از اعمال تحریم های جدیدی علیه ایران اطلاع داد که بالاترین سطح از تمامی تحریم های اعمال شده علیه جمهوری اسلامی است که در چارچوب آن سه ساختار مالی ایران از جمله بانک مرکزی این کشور مورد هدف قرار گرفته اند. این تحریم ها به بهانه حمله هوایی اخیر انجام شده به تاسیسات نفتی عربستان سعودی اعمال شده که مقامات واشنگتن و ریاض مدعی هستند مقامات تهران پشت آن قرار داشتند. این در حالی است که ایران هرگونه دست داشتن در این حمله را رد می کند.

مقامات واشنگتن علاوه بر تحریم ها، اعمال فشارهای دیگر بر تهران را نیز در نظر گرفته اند. همزمان با این اقدام، مقامات آمریکایی بعید ندانستند که سناریوی نظامی علیه تهران نیز تدارک دیده شده است. به گفته ترامپ، 15 تاسیسات مهم زیرساختی در ایران ممکن است هدف حملات آمریکا قرار بگیرند. به ادعای روزنامه وال استریت ژورنال، پنتاگون در نظر دارد تا نیروها و تسلیحات نظامی مضاعفی در منطقه خاورمیانه مستقر کند.

این در حالی است که تحقیقات درباره حمله انجام شده به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان سعودی هنوز انتها نیافته و کسی نمی داند که موشک ها و پهپادها برای این حمله از کجا برخاسته اند. وضعیت مشابهی در اواسط تابستان سال جاری نیز در رابطه با حمله ناشناخته به تانکرهای نفتکش در دریای عمان به وجود آمده بود. در آن موقع هم، آمریکا ایران را متهم به این حمله کرد، در حالیکه هنوز نتایج نهایی تحقیقات در این باره را کسی ندیده است.

کارشناسانی که این روزنامه با آنها به گفت وگو نشسته، معتقدند که استفاده از سناریوی نظامی آمریکا علیه ایران یک طرح پا در هوا است و آمریکا نمی تواند متحدان خود در منطقه را متقاعد کند که در صورت وقوع جنگ، می تواند امنیت آنها را تضمین کند.

ولادیمیر ساژین کارشناس ارشد موسسه شرق شناسی آموزشگاه علوم روسیه معتقد است، آمریکایی ها امکانات لازم برای تحقق سناریوی نظامی علیه ایران را ندارند، برای اینکه عواقب چنین اقدامی از سوی واشنگتن کاملاً غیرقابل پیش بینی خواهد بود و تهدیدات در این باره بیشتر با هدف اعمال فشار روانی بر مقامات تهران صورت می گیرد.

به عقیده این کارشناس، اقدامات در نظر گرفته از سوی آمریکا بیشتر برای محدود کردن امکانات مالی ایران است و در این راستا تحریم علیه بانک مرکزی ایران می تواند به روابط تجاری جمهوری اسلامی آسیب جدی برساند.

به نوشته کامرسانت، در همین رابطه احساس می گردد که مقامات واشنگتن و تهران هیچیک مایل نیستند تا از خطوط قرمز عبور نموده و درگیری نظامی بین دو کشور رخ دهد و این مسئله را محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در آستانه سفر خود به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل نیز مورد تایید قرار داده است.

مخالفت شدید روسیه با ادامه اقدامات غیرقانونی آمریکا علیه ایران

مقامات مسکو نیز همچنان سیاست در پیش گرفته دولت آمریکا در برخورد با تهران را به شدت مورد انتقاد قرار می دهند. ضمیر کابلوف مدیر اداره دوم آسیایی وزارت امور خارجه روسیه اعلام نموده است که مسکو تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران را غیرقانونی می داند. این دیپلمات تاکید نموده است: این مسئله روی روابط مالی-تجاری ما با جمهوری اسلامی تاثیری نخواهد گذاشت و ما قصد داریم به همکاری های بانکی خود با ایران ادامه دهیم.

واقعیت این است که روسیه، برخلاف آمریکا، اصرار دارد که ایران باید در حل و فصل مسائل در منطقه خاورمیانه شرکت داشته باشد و به همین دلیل هم همچنان به همکاری با تهران در حل و فصل اوضاع در سوریه ادامه می دهد.

آندری باکلانوف نائب رئیس انجمن دیپلمات های روسیه اعلام نموده که این هفته در مسکو نشست کارشناسی در بالاترین سطح، با مشارکت نمایندگان کشورهای منطقه، اعضای شورای امنیت سازمان ملل و کشورهای عضو گروه بریکس (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی)، به منظور آنالیز کنوانسیون پیشنهادی روسیه در زمینه تامین امنیت جمعی در منطقه خلیج فارس برگزار می گردد. به گفته وی، در این رایزنی ها، در مجموع مسائل مربوط به منطقه خاورمیانه و افزایش تنش بوجود آمده پیرامون ایران آنالیز خواهد شد.

آندری بیستریتسکی رئیس شورای کارشناسان باشگاه بین المللی والدای بر این عقیده است که رئیس جمهوری آمریکا با اعمال تحریم ها علیه بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی ایران، در واقع میخواهد از اجرای سناریوی نظامی جلوگیری کند، برای اینکه در واشنگتن به خوبی می دانند که هر نوع اقدام نظامی علیه ایران می تواند عواقب بسیار طولانی و بسیار خطرناکی برای کل منطقه داشته باشد.

این کارشناس یادآور شد که افزایش اقدامات محدودکننده مالی علیه ایران، در واقع اقدامی میانه رو از سوی واشنگتن محسوب می گردد. به گفته وی، اقدام نظامی علیه جمهوری اسلامی، آمریکا را با نقدها جدی و دشواری هایی در روابط خود با روسیه، چین و حتی کشورهای اروپایی قرار خواهد داد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 378

به "ارزیابی کارشناسان روس از دلیل تحریم دوباره بانک مرکزی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارزیابی کارشناسان روس از دلیل تحریم دوباره بانک مرکزی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید