استعلام 20 میلیون مدرک دانشگاهی الکترونیکی شد

به گزارش استدیو مرینا، دکتر سید امیر اصغری مدیر پروژه سامانه استعلام اصالت مدارک دانشگاهی در دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات در تبادل نظر با خبرنگاران از ایجاد پایگاه جامع مدارک تحصیلی جهت جلوگیری از جعل مدارک، استعلام اصالت و عدم مراجعه حضوری به دفاتر میز خدمت حضوری (همانند دفاتر پیشخوان) اطلاع داد و گفت: اقلام داده ای بیش از 20 میلیون مدرک دانشگاهی در این سامانه قابل استعلام است.

استعلام 20 میلیون مدرک دانشگاهی الکترونیکی شد

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات ویزای تحصیلی استرالیا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی استرالیا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی استرالیا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های استرالیا انتخاب کنید.

وی با اشاره به اینکه پایگاه داده جامع مدارک تحصیلی در پی مصوبات شورای اجرایی فناوری اطلاعات و تاکید ریاست جمهوری راه اندازی می گردد، گفت: این سامانه داده های خود را از 4 پایگاه داده دانشگاه های دولتی ذیل وزارت علوم، دانشگاه های ذیل وزارت بهداشت، دانشگاه های آزاد و مدارکی که مربوط به حوزه های علمیه است، دریافت می نماید.

مدیر پروژه سامانه استعلام اصالت مدارک دانشگاهی ادامه داد: در این پایگاه داده، داده های مربوط به مدارک تحصیلی تمامی دانش آموختگان و دانشجویان دانشگاه ها جمع آوری شده و استعلام اصالت این مدارک به صورت برخط و بدون تاخیر قابل ارائه خواهد بود.

اصغری با اشاره به اینکه پایگاه داده مراکز آموزش عالی در کل کشور به تدریج در حال به روزرسانی برای بارگذاری در این پایگاه داده است، گفت: بعضی از دانشگاه ها یک سری از داده های قدیمی مربوط به مدارک تحصیلی فارغ التحصیلان را ندارند. برای مثال دانشگاه های علوم پزشکی تا پیش از این تمامی داده های مدارک تحصیلی مربوط به قبل از سال 83 را در اختیار نداشتند (کد ملی آنها وجود نداشت) و در این مورد داده های حدود 3 میلیون و 400 هزار مدرک در دانشگاهای دولتی وجود نداشته است.

وی اضافه نمود: این نقصان اقلام داده ای، مربوط به عدم تطبیق اطلاعات هویتی و یا عدم درج کد ملی فارغ التحصیلان می گردد. در پایگاه داده جامع مدارک تحصیلی، شاخص جستجو بر مبنای کدملی هر فرد است و اگر کدملی وجود نداشته باشد، این سرویس قابل ارائه نیست.

مدیر پروژه سامانه استعلام اصالت مدارک دانشگاهی با بیان اینکه هم اکنون با انطباق هایی که با سازمان ثبت احوال در حال اجرا است، کاستی های مربوط به داده های دانشگاه ها در حال تکمیل شدن است، گفت: به تدریج این پایگاه های داده تکمیل می گردد. برای مثال وزارت علوم مشکل مدارک ناقص را از 3 میلیون و 400 هزار مدرک به یک میلیون و 110 هزار مدرک رسانده است و یا اینکه هم اکنون از تعداد 3 میلیون و 450 هزار مدرک تحصیلی که کد ملی نداشتند در دانشگاه های آزاد اسلامی، تعداد به 450 هزار مدرک رسیده است.

وی با اشاره به اینکه متقاضیان می توانند با مراجعه به نشانی https://estelam.msrt.ir و دراختیار داشتن شماره ملی و شناسنامه، از مدارک دانشگاهی خود استعلام بگیرند، ادامه داد: امید می رود تا 3 ماه آینده تمامی داده ها تکمیل شده و تمامی متقاضیان بتوانند در هر مقطع تحصیلی و هر دانشگاهی به صورت آنلاین مدرک تحصیلی خود را استعلام نموده و آن را به دستگاه مربوطه ارائه دهند.

اصغری مزایای راه اندازی سامانه استعلام اصالت مدارک را پیشگیری از جعل، کاهش مصرف کاغذ، کاهش هزینه، عدم مراجعات غیرضروری به دفاتر میزخدمت حضوری، عدم احتیاج به مراجعه حضوری برای ثبت نام در دانشگاه ها و یا گزینش ها و ادارات جذب و تسریع فرآیندهای استعلام اصالت مدارک مطرح کرد.

مشاور دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات گفت: در صورتی که دانشگاه به هر دلیلی داده اشتباهی از شرایط فارغ التحصیل را وارد نموده باشد، سیستم اطلاعات را به متقاضی نمایش می دهد و با تمهیداتی که برای اصلاح اطلاعات در نظر گرفته می گردد، درخواست اصلاح از همین سامانه به دانشگاه های صادرنماینده ارجاع داده خواهد شد. از این رو ما در دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات در حال سیستمی کردن فرآیند اصلاح اطلاعات هستیم. به این ترتیب چنانچه فرد با داده های اشتباه در این سامانه روبرو شد به جای تماس با دانشگاه مورد نظر، می تواند به وسیله همان سامانه استعلام، درخواست خود را به دانشگاه ارسال کند تا دانشگاه فرآیند اصلاح را انجام دهد.

وی درباره روال کار سامانه استعلام اصالت مدارک دانشگاهی گفت: پس از درج اقلام هویتی فرد در این سامانه، به وب سرویس های سازمان ثبت احوال و سامانه احراز هویت موبایل (شاهکار) فراخوانی داده می گردد و به شماره موبایل فرد متقاضی یک کد رهگیری اعطا می گردد. این کد رهگیری باید به هر طریقی به دستگاه های استعلام گیرنده مدارک تحصیلی که به مرکز ملی تبادل اطلاعات (GSB) متصل هستند، ارسال گردد. این دستگاه ها باید سامانه ای را تعبیه نمایند که کد رهگیری را در آن درج نموده و مدرک تحصیلی فرد مورد نظر را استعلام نمایند.

اصغری ادامه داد: هم اکنون این امکان در سامانه های ثبت نام غیرحضوری دانشگاه ها فراهم شده که دانشجویان جدیدالورود می توانند کد رهگیری مدرک تحصیلی خود را استعلام و در این سامانه درج نمایند. این یک وب سرویس است که با استعلام از GSB نتایج را به سمت درخواست نماینده برمی گرداند.

وی با تاکید بر اینکه استعلام اصالت مدارک دانشگاهی از جمله پروژه های اولویت دار دولت الکترونیکی و اقدامی برای شفافیت در اصلاح فرآیند گواهی اصالت مدارک است، توضیح داد: استعلام اصالت مدارک تحصیلی و ایجاد پایگاه جامع مدارک تحصیلی، با هدف عدم مراجعه فیزیکی برای دریافت مدارک یا عدم احتیاج به تحویل کپی مدارک، پیشگیری از جعل مدرک، صرفه جویی در مصرف کاغذ و کاهش هزینه های نامتعارف برای دریافت استعلام از میزخدمت های حضوری مثل دفاتر پیشخوان، اجرایی شده است.

مشاور دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات گفت: در دریافت این سرویس، سامانه استعلام گیرنده دستگاه های اجرایی باید به این وب سرویس و مرکز ملی تبادل اطلاعات متصل باشند و محل درج کد رهگیری را در سامانه خود طراحی نموده باشند. کد رهگیری برای هر فارغ التحصیلی که در سامانه تقاضای دریافت تاییدیه تحصیلی داشته باشد، تا یک ماه انقضا دارد.

وی اضافه نمود: این پروژه که در گام نخست برای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی اجرایی می گردد به زودی برای استعلام تاییدیه تحصیلی مدرک دیپلم با همکاری وزارت آموزش و پرورش نیز رونمایی خواهد شد و پس از آن این سرویس با سامانه اصالت مدارک دانشگاهی، در یک درگاه واحد به صورت یکپارچه و در قالب یک پنجره واحد ارائه می گردد.

اصغری با بیان اینکه بدین ترتیب معضل مدارک تحصیلی جعلی حل می گردد و دیگر کسی نخواهد توانست با مدرک جعلی در جایی ثبت نام کند و یا ادعای ناصحیح از مرتبه فارع التحصیلی خود کند گفت: هدف این است که در نهایت یک درگاه واحد داشته باشیم که مردم برای استعلام مدارک دیپلم و آموزش عالی از یک سامانه متمرکز اقدام نمایند.

مدیر پروژه سامانه استعلام اصالت مدارک دانشگاهی اعلام کرد: گام بعدی، صدور دانشنامه های الکترونیکی ممهور به مهر سازمانی الکترونیکی، مهر زمانی و امضاهای دیجیتالی است که عملاً دانشگاه ها صدور گواهی کاغذی را انجام ندهند.

اصغری همچنین اضافه نمود: مجری این پروژه، وزارت عتف بوده است که با همکاری و همدلی وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد، سازمان ثبت احوال، سازمان تنظیم مقررات، سازمان فناوری اطلاعات و سازمان بازرسی کل کشور، نمونه ای خوب از یک کوشش ملی را رقم زدند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1251

به "استعلام 20 میلیون مدرک دانشگاهی الکترونیکی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استعلام 20 میلیون مدرک دانشگاهی الکترونیکی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید