بلاکچین؛ چتری بر سر پناهجویان و آوارگان

به گزارش استدیو مرینا، سازمان ملل دست به کار شده و کوشش نموده است با بهره گیری از این فناوری نوظهور، حمایت های اقتصادی، آموزشی و خدماتی خود به تمامی آوارگان و پناهجویان در سراسر دنیا را به گونه ای متمرکز و غیر قابل هک مدیریت نموده و با این اقدام جلوی فساد و سوء استفاده بعضی دولت ها و شرکت ها را بگیرد.

بلاکچین؛ چتری بر سر پناهجویان و آوارگان

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

بیتا میرعظیمی| فناوری بلاکچین به عنوان پدیده ای نوپا در دنیای اینترنت، چتر حمایتی خود را بر سر پناهجویان و آوارگان سراسر دنیا گسترده و کوشش دارد با طبقه بندی امن و رمزنگاری شده اطلاعات، امنیت و هویت از دست رفته آن ها را تا حد قابل قبولی بازگردانده و جلوی نفوذ و سوء استفاده بعضی نهاد ها یا هر فرد حقوقی و حقیقی به اطلاعات شخصی آن ها را بگیرد.

در این میان سازمان ملل دست به کار شده و کوشش نموده است با بهره گیری از این فناوری نوظهور، حمایت های اقتصادی، آموزشی و خدماتی خود به تمامی آوارگان و پناهجویان در سراسر دنیا را به گونه ای متمرکز و غیر قابل هک مدیریت نموده و با این اقدام جلوی فساد و سوء استفاده بعضی دولت ها و شرکت ها را بگیرد.

هویتی دیجیتال بر پایه بلاکچین

بر اساس آخرین آمار منتشر شده از سوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، در سال گذشته میلادی شمار افرادی که بواسطه جنگ، درگیری و ترس از پیگرد در کشور های مختلف دنیا آواره شده اند، از 70 میلیون نفر گذشته است. از این تعداد تنها 21 میلیون نفر آن ها به عنوان پناهنده هویت داده شده و کمتر از 103 هزار نفر از آن ها اسکان یافته اند. این مسأله زمانی بغرنج تر می گردد که بدانیم نیمی از این پناهندگان نیز بچه ها زیر 18 سال هستند.

از سوی دیگر از شروع جنگ داخلی در سوریه تاکنون 6.7 میلیون نفرسوری به کشور های دیگر پناهنده شده اند. پناهنده هایی که در هنگام فرار از کشور تمامی مدارک هویتی خود را جا گذاشته یا گم نموده اند. این دسته از افراد نه تنها خانه و زندگی خود را از دست داده اند بلکه بدون هیچ مدرک هویتی به کشور های دیگر پناه برده اند.

سازمان ملل برای حل مسائل این دسته از افراد و ارسال یاری های بشردوستانه، از فناوری بلاکچین یاری گرفته و کوشش نموده است با بهره گیری از این سیستم متمرکز، تا حد قابل قبولی امنیت هویتی و اقتصادی آن ها را تأمین کند. به همین دلیل این ارگان بین المللی کوشش نموده است تا اطلاعات هویتی تمامی پناهجویان را بر پایه فناوری بلاکچین ذخیره نموده و هویتی دیجیتال را به آن ها هدیه دهد.

ارسال امن یاری های بشردوستانه

سازمان ملل از سال 2017 و پس از افزایش آمار نگران نماینده آوارگان و پناهجویان در سراسر دنیا، بهره گیری از فناوری بلاکچین برای ارسال یاری های بشردوستانه به این دسته از افراد را کلید زد. در این میان برنامه های دنیای غذا و زنان سازمان ملل متحد با فناوری بلاکچین ارسال یاری های خود را شروع نموده و کوشش می نماید به جای ارسال پول یا غذا، یاری های خود را بر پایه بلاکچین سازمان بدهد.

به طورمثال در تعدادی از کمپ های پناهندگان سوری در اردن، از فناوری بلاکچین برای ایجاد و تأیید هویت ساکنان استفاده می گردد.

با شروع پروژه Building Blocks از سوی سازمان برنامه دنیای غذا، به جای ارسال مستقیم غذا یا یاری های اقتصادی، پول به حساب های بانکی پناهجویان منتقل می گردد. جزئیات حساب کاربری تک تک این افراد در نسخه امنی با نام Ethereum blockchain نگهداری می گردد.

زمانی که یک پناهجو به سوپرمارکتی مراجعه نموده و اقدام به خرید می نماید، اسکن شبکیه چشم او با پایگاه داده سازمان ملل برای تأیید هویت مطابقت داده می گردد. از این رو، مبلغ فاکتور از کیف پول الکترونیکی وی کسر می گردد.

به گفته سازمان ملل چنین شیوه فناورانه ای از یاری های بشردوستانه، برای افرادی که آواره شده یا از کشور های خود گریخته اند می تواند جلوی فساد و توزیع ناعادلانه یاری ها به افراد نیازمند را گرفته و هویتی دیجیتال را به آن ها هدیه کند.

تمامی اطلاعات شخصی پناهندگان به گونه ای بسیار امن در بلاکچین ذخیره شده و از تغییرآن توسط نهاد یا دولت ها ایمن می گردد. به این ترتیب پناهجویان با یاری فناوری بلاکچین علاوه بر کسب منبع هویتی امن، معتبر و یک تاریخچه اعتباری قابل رسیدگی، از یاری های سازمان ملل بهره مند شده و می توانند در کمال آرامش و امنیت موقعیت اجتماعی و فرهنگی خود را ارتقا داده و رشد نمایند.

علاوه بر ایجاد هویت دیجیتال برای پناهجویان، زنان نیز از فناوری بلاکچین برای تراکنش های پولی در چندین اردوگاه از جمله ازرق استفاده می نمایند. به این ترتیب زنان پناهنده که در برنامه صندوق زنان سازمان ملل عضو هستند می توانند پول های ارسال شده را مستقیماً و بدون یاری اشخاص ثالث مانند بانک ها تحویل گرفته و خرج نمایند.

به گفته بسیاری از کارشناسان حوزه فناوری، بلاکچین روند توزیع پول در میان پناهجویان را تا 98 درصد ارزان تر نموده و عدالت میان طبقات یک جامعه را به اجرا می گذارد. در این روش به هیچ وجه پولی به نهاد های دولتی ارسال نشده و تنها افراد پناهجو و خانواده شان مجاز به استفاده از یاری های بشردوستانه هستند. با بهره گیری از قدرت بلاکچین می توان هزینه های پرداخت را کاهش داده و ضمن محافظت از داده ها، خطرات اقتصادی را نیز کنترل کرد.

افزایش فرصت های شغلی

اما هویت بخشی دیجیتال و یاری های اقتصادی امن، تنها مزایای بلاکچین برای پناهندگان نیست. چرا که این فناوری علاوه بر یاری رسانی های گسترده و متمرکز، بستر مناسبی را برای یافتن فرصت های شغلی مناسب برای آن ها فراهم می نماید. اطلاعات شخصی و دیجیتال این افراد زمینه شناخت دولت ها و ارگان های مختلف سراسر دنیا از اطلاعات شخصی آن ها را آسان تر نموده و راستای امن برای ساختن زندگی جدید در کشور مقصد فراهم می نماید.

دولت ها می توانند با بهره گیری از این اطلاعات، ارزیابی درستی از پناهجویان داشته و راه چاره های ملموس تری برای کسب و کار آن ها ارائه دهند. پناهجویان می توانند با ارائه هویت دیجیتالی خود وضعیت تحصیلی و کاری خود را بدون هیچ دستکاری به دولت ها ارائه داده و خود را برای یافتن شغلی مناسب آماده نمایند.

از سوی دیگر دولت ها با اطمینان به اطلاعات مبتنی بر فناوری بلاکچین پناهجویان می توانند قرارداد های کاری مشخصی را برای پناهجویان تنظیم نموده و آن ها را در راستا درستی برای یافتن کاری متناسب با سلایق و علایق آن ها رهنمود نمایند.

فناوری بلاکچین در یک نگاه

بلاکچین Blockchain از دو کلمه بلاک (Block) و چین (Chain) تشکیل شده است که به معنی زنجیره بلاک یا همان بلوک است، اما چرا این نام را برای این تکنولوژی انتخاب کردند؟ زیرا اطلاعات در فناوری بلاکچین داخل یک سری بلاک هایی قرار می گیرند که این بلاک ها زنجیر وار به یکدیگر متصل بوده و غیرقابل هک یا تغییر هستند.

در واقع به زبان ساده تر می توان گفت که بلاکچین یک پایگاه توزیع داده مبتنی بر اجتماع میلیون ها نقطه اشتراک است که به صورت هم زمان داده هایی در آن ثبت و اصلاح می گردد که می توان با بهره گیری از این پلتفرم باز، آزاد و در عین حال پیچیده، به تبادلات اقتصادی، علمی و اطلاعاتی پرداخت.

منبع: روزنامه ایران

منبع: فرادید
انتشار: 23 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 499

به "بلاکچین؛ چتری بر سر پناهجویان و آوارگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلاکچین؛ چتری بر سر پناهجویان و آوارگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید