خبرنگاران گفت وگوی جانسون و بن سلمان درباره بحران یمن

به گزارش استدیو مرینا، لندن - خبرنگاران - بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس با محمدبن سلمان ولیعهد عربستان سعودی درباره بحران یمن که تا به امروز هزاران قربانی و خسارت های زیادی به جای گذاشته تلفنی گفت وگو کردند.

خبرنگاران گفت وگوی جانسون و بن سلمان درباره بحران یمن

به گزارش بامداد پنجشنبه خبرنگاران، یک سخنگوی دفتر نخست وزیری انگلیس اضافه نمود که دو طرف درباره حمایت از تلاش های مارتین گریفیتس فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن رایزنی کردند.

وی مطرح نمود که نخست وزیر انگلیس همچنین اهمیت رابطه نزدیک لندن - ریاض را مورد اشاره و تعهد انگلیس به تقویت روابط تجاری و سرمایه گذاری بین دو کشور را مورد تاکید قرار داد.

انگلیس از زمان آغاز جنگ یمن مجوز فروش حدود 6 میلیارد پوند سلاح به عربستان سعودی را صادر کرده و در آموزش نیروهای سعودی نقش جدی داشته است.

بر اثر این تجاوز تا به امروز هزاران یمنی کشته شده و بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، قحطی در این کشور به بزرگ ترین فاجعه انسانی در جهان تبدیل شده است.

چندی پیش یک نشریه انگلیسی فاش کرد که دولت لندن در حال کمک به آموزش نظامی 17 کشوری است که در فهرست ناقضان حقوق بشر وزارت امور خارجه انگلیس قرار دارند.

رهبر سابق دومین حزب سیاسی انگلیس در نامه ای شدیدالحن به بوریس جانسون، سیاست دولت لندن در این خصوص را مورد انتقاد قرار داد و خواستار تجدید نظر فوری در این زمینه شد.

جرمی کوربین در این نامه که تصویر آن را در صفحه توئیتر خود منتشر کرده نوشته است؛ آموزش نظامی به کشورهایی که پیشینه حقوق بشری تکان دهنده و با مردمشان رفتار غیر انسانی دارند، اقدامی نفرت انگیز و شرم آور است و باید سریعا به این موضوع پرداخته شود.

او در نامه یادشده از نخست وزیر انگلیس این پرسش را مطرح کرده که آموزش نظامی به کشوری همچون عربستان سعودی که با حمله به یمن فاجعه انسانی به بار آورده است، چه توجیهی می تواند داشته باشد.

این سیاستمدار انگلیسی با بیان اینکه این مساله بسیار جدی است و باید بدون فوت وقت پیگیری شود اضافه نمود: من از شما تقاضا دارم که در اسرع وقت با مقامات وزارت دفاع مذاکره کنید تا مقررات مورد استفاده برای آموزش نظامی به کشورهای خارجی بازنگری شود.

کوربین خاطر نشان کرد که تنها از این طریق، ملت های مظلومی که حقوق شان توسط دولت های متجاوز نقض می شود، احساس آسایش خواهند کرد.

منبع: ایرنا
انتشار: 24 مهر 1399 بروزرسانی: 24 مهر 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1154

به "خبرنگاران گفت وگوی جانسون و بن سلمان درباره بحران یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران گفت وگوی جانسون و بن سلمان درباره بحران یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید