راه اندازی روستا بازار تهران به زودی

به گزارش استدیو مرینا، مرتضی معتمد، معاون بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با بیان اینکه در بخش بازاررسانی محصولات کشاورزی با مسائل بسیار جدی روبرو هستیم، گفت: تولیدنمایندگان محصولاتشان را با قیمت های مشخصی به بازار عرضه می نمایند ولی همان محصولات با قیمت های دیگر به دست مصرف نماینده می رسد. به عبارت دیگر فاصله زیادی بین قیمتی که تولیدنماینده محصولات کشاورزی از بازار دریافت می نماید و قیمتی که مصرف نماینده به بازار پرداخت می نماید، وجود دارد و عمدتا سود اصلی آن نصیب واسطه های غیر ضرور که هیچ نقشی در انتقال و یا ایجاد ارزش افزوده در محصول ندارند، می گردد

راه اندازی روستا بازار تهران به زودی

وی ادامه داد: برای ایجاد رقابت و حل این مشکل وزیر جهاد کشاورزی پیشنهاد ایجاد روستا بازار در کلان شهرها را داد تا به این طریق فراوری نمایندگان بتوانند بدون هیچ واسطه ای فراوریات خود را به مصرف نماینده نهایی بفروشند. در حقیقت وزیر جهاد کشاورزی پیشنهاد دادند که در کلانشهرها فضاهایی با امکانات اولیه آب، برق و امکانات بهداشتی ایجاد گردد تا فراوری نمایندگان محصولات کشاورزی بتوانند مانند روز بازارها، محصولات خود را به مردم عرضه نمایند.

معاون بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در پاسخ به این سوال که چه کسانی مسوول نظارت بر قیمت و کیفیت این محصولات هستند؟ گفت: به طور طبیعی مانند هر بازار دیگری کنترل کیفی محصولات دامی توسط سازمان دامپزشکی و نظارت بر قیمت ها توسط سازمان تعزیرات و سایر متولیان امر انجام خواهد شد.

به گفته وی محصولاتی چون سبزیجات، میوه جات و محصولات خام دامی و فرآوری شده دراین بازارها عرضه خواهد شد و فراوری نمایندگان محصولات کشاورزی به دلخواه خود اعم از خرده کشاورزان و فراوری نمایندگان عظیم محصولات کشاورزی و به ویژه شرکت های تعاونی متعلق به آنان می توانند محصولات خود را در این بازار عرضه نمایند.

معتمد در پاسخ به این سوال که روستا بازار چه مزیت هایی نسبت به روز بازار دارند؟ گفت: در روز بازارها همه افراد می توانند بساط نمایند و هرکس هر کالایی دارد بفروشد و متولی خاصی هم وجود ندارد. همچنین شرایط اقلیمی هم تحت کنترل نیست. اما روستا بازارها در فضاهای مناسب و حتی الامکان سرپوشیده با امکانات اولیه ایجاد می شوند و ویژه محصولات کشاورزی هستند.

وی در ادامه و در پاسخ به اینکه آیا از این روستا بازارها استقبال شده است یا خیر؟ گفت: بسیاری از فراوری نمایندگان تمایل دارند بدون واسطه محصولات خود را بفروشند و پول محصولات خود را به صورت نقد از مصرف نمایندگان دریافت نمایند و به همین دلیل قطعا از این فضاها استقبال خواهند کرد. اگرچه ممکن است بعضی افراد هم همچنان ترجیح دهند کالاهای خود را به واسطه ها بفروشند.

این مقام مسئول در سازمان تعاون روستایی با بیان اینکه طرح روستا بازار به تازگی در چندین شهر شروع به کار نموده و در بیشتر استان ها نیز جانمایی شده است و استانداران و شهرداران استقبال زیادی از آن نموده اند، اظهار کرد: در حال حاضر روستا بازار در شهرهای مشهد و کرمان و ...راه اندازی شده و مشغول به کار است و در چندین استان دیگر نیز به تازگی راه اندازی شده است و امیدواریم روستا بازار تهران نیز تا شب عید راه اندازی گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 22 اسفند 1399 بروزرسانی: 22 اسفند 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1449

به "راه اندازی روستا بازار تهران به زودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی روستا بازار تهران به زودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید