رَزبِری پایِ 400: کامپیوتری برای دوران کرونا؟

به گزارش استدیو مرینا، این دستگاه برای کسانی است که رایانه شخصی لازم دارند؛ و به نظرم یکی از چیز هایی که امسال یاد گرفتیم این بود که هنوز خیلی ها در جامعه به رایانه شخصی نیاز دارند.

رَزبِری پایِ 400: کامپیوتری برای دوران کرونا؟

رایانه ای کامل درون یک صفحه کلید. کافی است آن را به یک نمایشگر وصل کنید تا آماده کار گردد. از آن ایده هاست که شما را به دهه 1980 می برد. اسپکتروم، کمودور آمیگا یا بی بی سی مایکرو را به خاطر دارید؟

نسخه 2020 آن ها می گردد پای 400. این جدیدترین محصول رزبری پای است، سازمانی که برای ترغیب بچه ها به برنامه نویسی ایجاد شد. این دستگاه 67 پوندی - یا 97 پوندی به همراه ماوس و تعدادی سیم - شاید راه حل مناسبی برای جوانانی باشد که به خاطر همه گیری ویروس کرونا به رایانه دسترسی ندارند.

رزبری پای کوچک و کوچک تر می گردد

به گفته ایبن آپتون، بنیانگذار این سازمان، هدف این ایده بازتولید سادگی دستگاه های متعلق به دهه 1980 است.

این رایانه سیستم عامل خود را دارد، اما می تواند یک نسخه از ویندوز را نیز اجرا کند

او در توضیحات خود می گوید به عنوان وسیله ای کاربردی وارد زندگی شما می گردد، چیزی که می خرید تا با آن مشق هایتان را بنویسید و بازی کنید. اما همه چیز های لازم را با خودش دارد و خود را وارد زندگی شما می کند.

رزبری پای نخستین بار در سال 2012 رونمایی شد و با فروش 36 میلیون دستگاه به پرفروشترین رایانه ساخت بریتانیا در تاریخ تبدیل شده است. اما دستگاه اولیه این سازمان به خاطر ظاهر لختش ترسناک بود. برای استفاده از آن باید تعدادی سیم، یک ماوس، یک صفحه کلید و یک نمایشگر جور می کردید.

اما حالا می توانید همه این ها را جز نمایشگر در یک بسته تهیه کنید؛ و به نظر می رسد که پای 400 فروش خیلی خوبی هم داشته است و دیگر در بعضی از مراکز پخش موجود نیست.

بچه ها محروم

همیشه این خطر وجود داشته است که موفقیت مالی این رایانه کوچک باعث انحراف این سازمان از ماموریت آموزشی اصلی خود گردد.

ایده رایانه در صفحه کلید به دهه 1980 بازمی گردد

اما ایبن آبتون خیلی واضح مخاطبان واقعی این محصول را معین می کند.

به گفته او در ماه مارس 700 هزار بچه مجبور شدند بدون رایانه در خانه درس بخوانند. این دستگاه برای کسانی است که رایانه شخصی لازم دارند؛ و به نظرم یکی از چیز هایی که امسال یاد گرفتیم این بود که هنوز خیلی ها در جامعه به رایانه شخصی نیاز دارند.

آپتون می گوید با این که بیشتر بچه ها دوباره به مدرسه بازگشته اند، معضل هنوز رفع نشده است. دولت برنامه ای برای رساندن لپتاپ به بچه ها محرومی که در خانه رایانه ندارند راه اندازی کرد، اما مدیران مدرسه ها می گویند که هنوز برای همه بچه های رایانه پیدا نشده است.

فیلیپ کالیگان، مدیر بخش خیریه رزبری پای، می گوید ما خیلی وقت است که می دانیم شکاف دیجیتال بین بچه ها کاملا واقعی است. او می گوید این مساله در نخستین دور قرنطینه خیلی خوب معین شد و آموزش اینترنتی برای بعضی از بچه ها تقریبا غیرممکن بود.

این رایانه را می توان از طریق دو درگاه مینی اچ دی ام آی به تلویزیون یا نمایشگر وصل کرد

او می گوید روایت های زیادی درباره بچه هایی داشتیم که از گوشی تلفن والدینشان استفاده می کردند و با نرم افزاری سر و کله می زدند که برای کار روی تلفن طراحی نشده بود. البته کسانی که ارتباطی با این سازمان ندارند هم با خوش بینی به نقشش در کاهش شکاف دیجیتال نگاه می کنند.

جولیا آدامسون، مدیر بخش آموزش در جامعه رایانه بریتانیا، می گوید رایانه های ارزان جدید مثل رزبری پای 400 که شکل و اندازه جالبی دارند می توانند کمک شایانی به کاهش این شکاف بکنند. اما برای این کار باید از آن ها با محتوا، منابع و راهنما پشتیبانی کرد تا دانش، درک و توانایی بچه ها و والدینشان افزایش پیدا کند.

نمایشگر های قدیمی

رزبری پای برنامه ای به نام با مدرسه در ارتباط بمانید راه اندازی کرده است. هدف از این برنامه همکاری با داوطلبان نه تنها به منظور فراهم کردن یک رزبری پای 4 برای خانواده ها، بلکه تمامی تجهیزات و نرم افزار های لازم برای اتصال به فضای تدریس مجازی مدرسه و پشتیبانی تلفنی در صورت نیاز بود.

اما این برنامه فقط توانست به هزار خانواده کمک کند. در حال حاضر امید می رود که پای 400 وسیله مناسبی برای ابتکاری فراگیرتر باشد. البته در بعضی خانه ها مشکل کاملا رفع نخواهد شد، چرا که اتصال یک رایانه به تلویزیون خانوادگی برای مدت طولانی همیشه با موافقت همه همراه نخواهد بود؛ و چند نفر پیدا می شوند که یک نمایشگر کهنه در انباری داشته باشند؟

محصولات اولیه رزبری پای ظاهری لخت و ترسناک داشتند

همان طور که ایبن آپتون اشاره می کند، بسکمک از کسب وکار ها نمایشگر های قدیمی بی کار زیادی دارند که ممکن است دور انداخته شوند. سال های اخیر شاهد تلاش گسترده ای برای بالا بردن توانایی های دیجیتال نسلی بوده است که هنگام ورود به بازار کار قطعا به این توانایی ها نیاز خواهد داشت.

تغییر برنامه درسی و تشکیل هزاران باشگاه برنامه نویسی فوق برنامه بخشی از این تلاش ها بوده است. اما با این که خیلی از مدرسه ها مجددا باز شده اند، بیشتر این باشگاه ها بسته باقی مانده اند، لذا این خطر وجود دارد که شکاف مهارتی موجود گسترده تر گردد.

کالیگان می گوید هزینه حل این مشکل در مقایسه با تاثیر منفی آن بر آموزش بچه ها و نوجوانان ناچیز است. سهم پای 400 در بستن شکاف دیجیتال کوچک است و رایانه های ارزان دیگری نیز وجود دارد.

با افزایش تعداد بچه ها وابسته به آموزش از راه دور در ماه های آینده، به نظر می رسد که شرایط فعلی فرصت خوبی برای بخش فناوری که شاهد رشد در دوره همه گیری بوده است باشد تا نشان دهد که می تواند نقش اجتماعی نیز ایفا کند.

منبع: فرادید
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 15 آذر 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1261

به "رَزبِری پایِ 400: کامپیوتری برای دوران کرونا؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رَزبِری پایِ 400: کامپیوتری برای دوران کرونا؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید