سرماخوردگی در شیردهی، پاسخ به 7 سوال رایج مادران

به گزارش استدیو مرینا، ابتلا به سرماخوردگی در شیردهی، مانع از تغذیه نوزاد با شیر مادر نمی گردد. بیماری های اندکی وجود دارند که موجب قطع شیردهی توسط مادر می شوند که سرماخوردگی، آنفولانزا، تب و التهاب پستان، جزء آن ها نیستند. اما رعایت بعضی نکات هنگام شیردهی در دوران بیماری لازم است.

سرماخوردگی در شیردهی، پاسخ به 7 سوال رایج مادران

خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - هنگامی که فصل سرما فرا می رسد، مادران شیرده معمولا این دو سوال را می پرسند: چگونه می توانیم محیط خانه را از ویروس ها و عوامل سرماخوردگی ایمن نگاه داریم؟ آیا سرماخوردگی در شیردهی مانع از شیردادن به نوزاد می گردد؟

1. چگونه از ورود ویروس ها به محیط خانه جلوگیری کنیم؟

بهترین راه برای جلوگیری از انتشار ویروس ها و بیماری ها، پاکیزه نگه داشتن محیط زندگی است. شستن مرتب دست ها اهمیت زیادی دارد. هم چنین سطوح نیز بایستی به طور پیوسته پاکیزه و جرم زدایی شوند. وسایلی که بیش از همه در محل کار، مدرسه یا خانه استفاده می شوند، بایستی ضدعفونی شوند. به خصوص شیشه شیر، پمپ شیر دوشی و دیگر لوازم غذاخوری کودک بایستی به طور مرتب ضدعفونی گردد. سطوحی مانند میز تعویض نوزاد، کانتر آشپزخانه (اپن)، دستگیره درها، کنترل تلویزیون و نرده راه پله ها نیز محل تجمع انواع باکتری ها و ویروس ها است.

بیشتر بخوانید: ضد عفونی کردن شیشه شیر نوزاد

2. آیا سرماخوردگی در شیردهی مانع از شیردادن به نوزاد می گردد؟

در بیشتر اوقات سرماخوردگی مانع از شیر دادن به نوزاد نمی گردد. حتی بیماری دلیل مضاعفی برای شیردهی بیشتر به نوزاد است. شیردهی باعث افزایش ایمنی بدن نوزاد شده و زمانی برای استراحت برای شما فراهم می نماید. اگر در اثر بیماری به قدری ضعیف شده اید که توانایی شیردهی ندارید، شیر خود را بدوشید تا فرد دیگری شیردهی به نوزاد را بر عهده بگیرد و شما استراحت کنید.

3. چرا سرماخوردگی در شیردهی مانع از شیردادن به نوزاد نمی گردد؟

شیر مادر بیشترین ایمنی در مقابل بیماری ها را برای نوزاد ایجاد می نماید. آنتی بادی های محافظت کننده موجود در شیر مادر باعث رشد و تقویت سیستم ایمنی بدن نوزاد در مقابل عفونت ها و بیماری ها می شوند. در بیشتر موارد، هنگامی که شما به بیماری های مسری مانند سرماخوردگی و آنفولانزا مبتلا می شوید، نوزاد شما پیش از بروز علایم بیماری در شما، در معرض آن قرار گرفته است. البته مهم است که بهداشت را رعایت کنید، دستانتان را بشویید و نزدیک صورت نوزاد، عطسه و سرفه نکنید و تا چندین روز از بوسیدن نوزاد اجتناب کنید.

4. آیا دارو های سرماخوردگی در شیردهی بر میزان فراوری شیر تاثیر می گذارد؟

بله، بعضی دارو ها شامل ترکیباتی هستند که بر میزان فراوری شیر اثر می گذارند. اگر پزشک قصد تجویز دارو و آنتی بیوتیک برای شما دارد، حتما پزشک را در جریان شیردهی خود قرار دهید.

5. مصرف کدام دارو های سرماخوردگی در شیردهی مجاز است؟

استامینوفن

تاثیر استامینوفن بر شیر مادران مورد آنالیز قرار گرفته است. مقدار بسیار کمی از دارو وارد شیر مادر شده و به قدری نیست که نوزاد را تحت تاثیر قرار دهد. هم چنین بر روی میزان شیر فراوریی نیز تاثیر نمی گذارد. به همین دلیل استامینوفن به عنوان داروی مجاز در شیردهی شناخته شده است و برای کنترل درد مادران پس از زایمان یا سزارین تجویز می گردد.

اگر استامینوفن مصرف می کنید، نسبت به مصرف دیگر دارو های سرماخوردگی که حاوی استامینوفن هستند (مانند کلداکس و دیگر انواع آن)، توجه داشته باشید. مصرف بیش از حد استامینوفن باعث بروز مسائل جدی در بدن، مانند نارسایی کبد می گردد. توصیه پزشکان این است که از دارو های ترکیبی سرماخوردگی (مانند کلداکس) در دوران شیردهی استفاده نکنید.

آنتی هیستامین و دکونژستان

مصرف آنتی هیستامین در دوران شیردهی مجاز است. آنتی هیستامین معمولا برای التهابات و کهیر های پس از زایمان نیز تجویز می گردد. اما هر دارویی که باعث خشک شدن مخاط بینی شما می گردد، شیر شما را نیز خشک می نماید. آنتی هیستامین ها میزان شیر فراوریی را کاهش می دهند. اگر نگران میزان شیر خود هستید، حداکثر به مدت سه روز از اسپری بینی بهره ببرید.

شربت سینه

استفاده از شربت سینه در دوران شیردهی توصیه نمی گردد. سه ماده فعال در ترکیبات شربت سینه وجود دارد.

  1. سودوافدرین. ماده ای بسیار موثر که موجب کاهش میزان فراوری شیر می گردد.
  2. دکسترومتورفان. باعث خشک شدن شیر نمی گردد، ولی ماده موثری برای درمان سرماخوردگی نیست.
  3. کدیین. تاثیر درمانی ندارد و تنها درد را تسکین می دهد و مصرف آن برای نوزاد شیرخوار خطرناک است. کدیین واردشیر می گردد و به بدن نوزاد آسیب می رساند.

آسپرین

بهتر است در دوران شیردهی از مصرف آسپرین خودداری کنید، زیرا در بعضی موارد موجب ابتلای نوزادان به سندرم ری (Reyes Syndrome) شده است. به طور کلی مصرف آسپرین برای بچه ها و نوجوانان توصیه نمی گردد. اگر به دلیل بیماری قلبی احتیاج به مصرف آسپرین دارید، پزشک با توجه به شرایط شما، دوز کمتری تجویز می نماید یا داروی مشابهی پیشنهاد می دهد.

ایبوپروفن

ایبوپروفن یک تسکین دهنده غیر استروییدی است و ترکیبات فعال آن آدویل (Advil) و موترین (Motrin) بر روی نوزاد تاثیری نمی گذارند. تحقیقات نشان داده اند که ایبوپروفن نیز مانند استامینوفن به مقدار بسیار اندکی وارد شیر می گردد که ضرری متوجه نوزاد نمی نماید.

ویتامین C

مصرف ویتامین C. در دوران شیردهی به میزان 2000 میلی گرم در روز، مجاز است. بدن شما تنها قادر به جذب همین مقدار ویتامین C. است و مابقی آن همراه با ادرار دفع می گردد، اما ممکن است باعث ایجاد مسائل گوارشی و دل درد گردد.

درمان های خانگی

بهتر است به جای مصرف دارو در دوران شیردهی به درمان های خانگی مانند بخور گرم، نوشیدن چای یا آب جوش و لیمو و عسل، روی بیاورید. در نظر داشته باشید که تنفس مقدار زیادی بخار نعناع (منتول) یا دمنوش نعناع نیز موجب کاهش میزان شیر فراوریی می گردد.

بیشتر بخوانید: بایدها و نبایدهای سرماخوردگی در دوران شیردهی

6. هنگام سرماخوردگی در شیردهی، مقدار شیر کاهش می یا بد؟

طبیعی است که هنگام بیماری، شیر مادر کاهش یابد، اما به محض بهبودی کامل، جریان شیر مانند قبل برقرار می گردد. هنگام بیماری، با استفاده از راه های افزایش شیر مانند دوشیدن شیر، تغذیه مناسب و نوشیدن آب کافی، میزان شیر فراوریی خود را در حد مطلوب نگاه دارید. بدین ترتیب این مشکل خود به خود حل می گردد. جهت اطلاع بیشتر در این زمینه به مقاله روش های افزایش شیر مادر + تشخیص کمبود شیر مادر رجوع کنید.

7. هنگام بستری در بیمارستان چه راه حلی برای شیردهی وجود دارد؟

بعضی بیمارستان ها به مادرانی که نوزاد شیرخوار دارند، اجازه می دهند نوزاد خود را به همراه بیاورند. اما اگر این امکان وجود نداشت، شیر خود را بدوشید تا طبق برنامه غذایی نوزاد، به او شیر بدهند.

شیر مادر سرشار از مواد مغذی و آنتی بادی های ضروری برای رشد و تقویت سیستم ایمنی بدن نوزاد است. این ماده حیات بخش را از کودک دلبندتان دریغ نکنید.

برگرفته از: medela و todays parent

منبع: setare.com
انتشار: 26 اسفند 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1460

به "سرماخوردگی در شیردهی، پاسخ به 7 سوال رایج مادران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرماخوردگی در شیردهی، پاسخ به 7 سوال رایج مادران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید