سمینار برلینی ها در تهران

به گزارش استدیو مرینا، سمینار معرفی بخش کوتاه جشنواره فیلم برلین با حضور سیمونه اسپانی؛ نماینده جشنواره فیلم برلین، در دومین روز از برگزاری سی وششمین جشنواه بین المللی فیلم کوتاه تهران برگزار گردید.

سمینار برلینی ها در تهران

به گزارش خبرنگاران به نقل از ستاد خبری سی وششمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران؛ اسپانی در این نشست گفت: یکی از مواردی که برای کمیته انتخابی جشنواره برلین مهم است برابری جنسیتی است، سعی می کنیم نیمی از فیلم های جشنواره ساخته فیلمسازان زن باشند.

نماینده جشنواره فیلم برلین در ابتدای این نشست، شرح داد: این اولین بار است که به ایران آمده ام و بسیار خوشحالم که اینجا حضور دارم. امشب می خواهیم درباره جشنواره برلین و دیگر جشنواره های فیلم کوتاه صحبت کنیم که استراتژی هر کدام از این جشنواره ها و نحوه ثبت نام در آن ها چگونه است.

وی گفت: فرض کنید شما فیلم خود را ساخته اید و می خواهید آن را به جشنواره ها بفرستید. اولین قدم این است که در سایت Short film festival Germany ثبت نام کنید. در ابتدا باید بگویم برلین تنها جشنواره فیلم آلمان نیست و جشنواره های فیلم کوتاه دیگری نیز وجود دارد. اگر فیلمتان در این جشنواره انتخاب نشد به این معنی نیست که فیلم خوبی نبوده، بلکه ممکن است در چارچوب این جشنواره نبوده باشد. بهترین راه این است که به وسیله اینترنت جشنواره ها را پیدا کنید و پروفایل آن ها را ببینید. از جشنواره های کوچک نیز غافل نشوید، کوچک تر بودن بعضی از جشنواره ها به معنی کم اهمیت بودن نیست.

نماینده جشنواره فیلم برلیناله ادامه داد: در قدم اول باید برای جشنواره هایی که در رده A قرار دارند ثبت نام کنید. این جشنوارها معمولاً یک هیأت داوران ویژه بخش بین الملل و بخش نمایش های بین المللی دارند. بعد از آن می توان سراغ جشنواره های کوچک تر رفت. اگر برای فیلم اولتان می خواهید اقدام کنید به شما پیشنهاد می کنم از جشنواره وینترتور سوئیس آغاز کنید که بخش گزینش حرفه ای دارد.

وی مطرح نمود: در مرحله بعد باید ببینید که شما از یک جشنواره چه می خواهید و آیا می خواهید آثار را ببینید یا کوشش می کنید به سایر فیلمسازان وصل شوید؟ برای این منظور پروفایل جشنواره ها را می توانید مطالعه کنید. یک سری جشنواره های کوچک تر هستند که روی ژانرهای بخصوصی تمرکز دارند، شما با توجه به ژانر فیلم خود می توانید اثرتان را برای آنها بفرستید.

سیمونه اسپانی در بخش دیگری از این نشست با اشاره به جشنواره های فیلم کوتاه در آلمان گفت: مهم ترین جشنواره فیلم کوتاه در این زمینه که مورد علاقه من است، اوبرهازن آلمان بوده که بیشتر به جنبه هنری فیلم ها اهمیت می دهد. پلتفرم این جشنواره بیشتر چهره های صنعت فیلمسازی است یکی از بهترین جشنواره های آلمان محسوب می گردد. استراتژی های جشنواره های دیگر مانند اینترفیلم با جشنواره برلین متفاوت است و بیشتر سمت فیلم های روایی کمدی می رود، همچنین بخش بازار فیلم وسیعی نیز دارد. یکی دیگر جشنواره ها جشنواره فیلم کوتاه هامبورگ است که یکی از بهترین جشنواره ها است. جشنوارهای دیگر نیز هستند که انوع فیلم کوتاه داستانی و مستند و انیمیشن دارند. بعضی از بخش های دیگر جشنواره نیز به موضوعات زنان و بچه ها و نوجوانان اختصاص دارد. این بخش در برلیناله بخش جالبی است و در آن سینماها پر از نسل جوان و همواره پر است. همچنین شامل حقوق بشر، مد، فیلم های ترسناک، فوتبال و... هم است.

وی در ادامه با مقدمه ای از جشنواره برلین گفت: اول این که نحوه نمایش یک جشنواره باید در سطح استاندارد و آن کشور در زمینه حق انتشار هم فعال باشد. با این حال جشنوارهای مهم ساندنس و تورنتو جزو جشنواره های مهمی هستند که البته جزو A فستیوال نیستند.

اسپانی در ادامه گفت: سالیانه 8 هزار فیلم به این جشنواره فرستاده می گردد که 4 هزار فیلم به بخش کوتاه این جشنواره می رسد، از این بین تعداد 400 فیلم نمایش داده می گردد که 80 فیلم از این تعداد فیلم کوتاه هستند. این جشنواره 1100 نمایش عمومی دارد و حدود 20 هزار نفر افراد حرفه ای صنعت فیلم سازی از 135 کشور متفاوت به جشنواره دعوت می شوند. تفاوتی که این جشنواره با جشنواره کن دارد این است که جشنواره برلین تماشاگر عام نیز دارد. هزینه ثبت نام برای جشنواره برلین 75 یورو است ولی به دلیل اینکه ثبت نام توسط کارت اعتباری بین المللی باید انجام گردد و شرایط آن در کشور شما فراهم نیست می توانید برای ما ایمیل بزنید تا از این حضور بهره مند شوید. نکته ای که باید در خصوص فیلم های ارسالی رعایت کنید اینکه باید آن فیلم اولین نمایش را در جشنواره داشته باشد و قبل از این جای دیگری بجز کشور خودتان نمایش داده نشده باشد. ما معمولاً به جشنواره های مختلف می رویم و علاقمندان را معرفی می کنیم. در نتیجه تماس و دسترسی به ما آسان است.

وی در سرانجام افزود: ما در جشنواره برلین دنبال یک زاویه جدید در فیلم ها هستیم و این به آن معنی نیست که فیلم های روایی را نمایش نمی دهیم ولی همواره به نگاه و زاویه جدید توجه ویژه ای داریم. برای همین اگر فیلم شما در جشنواره برلین انتخاب نشد نباید ناراحت شوید! با این حال برنامه ریزان جشنواره سعی می نمایند کارایی خود را به وسیله ارتباط با برنامه ریزان جشنواره های دیگر بالا ببرند. ما با جشنواره های دیگر در ارتباط هستیم و گاهی فیلمی که در چارچوب جشنواره ما نباشد را به جشنواره های دیگر می فرستیم. یکی از مواردی که برای کمیته انتخابی جشنواره مهم است برابری جنسیتی است و سعی می کنیم نیمی از فیلم های جشنواره ساخته فیلم سازان زن باشند.

پس از این نشست، چند فیلم منتخب از جشنواره فیلم برلیناله نمایش داده شد و بعد از آن سیمونه اسپانی به پرسش فیلم سازان پاسخ داد.

سی ­و­ششمین جشنواره بین­المللی فیلم کوتاه تهران از 18 تا 24 آبان ماه در پردیس­ گالری ملت در حال برگزاری است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 544

به "سمینار برلینی ها در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سمینار برلینی ها در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید