شرکت هندی IPGL به عنوان اپراتور مستقیما در چابهار فعال باشد

به گزارش استدیو مرینا، مدیرعامل سازمان بنادر گفت: در حال حاضر بخش کوچکی از ظرفیت بندر چابهار استفاده می شود که موجب نارضایتی سازمان بنادر در دو سال گذشته از شرکت هندی IPGLاست.

شرکت هندی IPGL به عنوان اپراتور مستقیما در چابهار فعال باشد

علی اکبر صفایی، مدیرعامل سازمان بنادر با تاکید بر سیاست اصلی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر افزایش حداکثری همکاری های تجاری و اقتصادی با کشورهای همسایه گفت: سازمان بنادر و دریانوردی و وزارت خارجه ایران مذاکراتی را به طور مستقیم با کشورهای هند، پاکستان، امارات، عمان و قطر در مورد استفاده از ظرفیت های بندر چابهار، به منظور ترانزیت کالا به کشورهای آسیای مرکزی(CIS) داشته اند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه موافقت نامه چابهار باید هرچه سریع تر نهایی و اجرایی شود و به امضای طرفین برسد، تاکید کرد: هدف ما این است که موافقت نامه بین المللی چابهار با چالش های کمتری، عملیاتی شود.

صفایی با بیان اینکه امکان ترانزیت کالا از طریق چابهار برای هند فراهم شده است، شرح داد: در حال حاضر از بخش کوچکی از ظرفیت بندر چابهار استفاده می شود که این مساله نارضایتی سازمان بنادر را در دو سال گذشته از اجرای قرارداد کوتاه مدت، با شرکت هندی IPGL به همراه داشته است.

شرکت IPGL به صورت مستقیم در بندر چابهار فعال شود

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی خاطر شان کرد: هدف نهایی و محوری این سازمان، افزایش ترافیک کالای ورودی به بندر چابهار است که باید در قرارداد اصلی نیز به آن پرداخته شود.

صفایی تاکید کرد: انتظار می رود شرکت هندی IPGL به عنوان اپراتور بندری، مستقیما در بندر چابهار فعالیت داشته باشد؛ از اینرو با تشکیل کمیته مشترک، هرچه سریع تر تغییرات لازم در قرارداد بلند مدت صورت گیرد و نسخه نهایی آن برای امضای طرفین ظرف یک ماه آینده آماده شود.

اتخاذ راهکارهای اجرایی برای اجرای بدون چالش موافقت نامه بین المللی چابهار

همچنین راجیو جلوتا، مدیر عامل شرکت IPGL (اپراتور بندری بندر شهید بهشتی چابهار) با اشاره به پتانسیل مطلوب بندر چابهار برای ارتباط و تعامل تجاری با کشورهای حوزه CIS گفت: با توجه به ماهیت قرارداد چابهار بین دوکشور، لازم است با اتخاذ راهکارهای اجرایی، موانع به سرعت برطرف شود.

وی خاطرنشان کرد: حضور تجهیزات به روز و کارآمد در بندر شهید بهشتی چابهار به افزایش تردد کشتی های بزرگ در بندر چابهار کمک خواهد کرد که برای تسریع در این امر پیشنهادهایی از طرف شرکت IPGL ارائه خواهد شد.

مدیر عامل شرکت IPGL گفت: در حال حاضر دولت هند برای کالاهای ارسالی خطوط کشتیرانی هند به مقصد چابهار تسهیلات و تخفیف 30 درصدی در تعرفه ها در نظر گرفته است که در صورت افزایش ترافیک، اندازه تسهیلات نیز افزایش خواهد یافت.

تدوین نقشه راه آینده حضور IPGL در بندر چابهار

جلیل اسلامی، معاون اموربندری و اقتصادی نیز تاکید کرد: مساله اصلی در بندر شهید بهشتی، فعال شدن قرارداد اصلی چابهار و افزایش ترافیک ورودی به این بندر چابهار است.

به گفته وی، تدوین یک برنامه معین از نقشه راه آینده حضور IPGL در بندر چابهار، یکی از رویکردهای سازمان بنادر قلمداد است که باید به سرعت مورد رسیدگی قرار گیرد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 5 تیر 1401 بروزرسانی: 5 تیر 1401 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 2033

به "شرکت هندی IPGL به عنوان اپراتور مستقیما در چابهار فعال باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرکت هندی IPGL به عنوان اپراتور مستقیما در چابهار فعال باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید