صفر تا صد آنچه باید درباره هورمون انسولین بدانید

به گزارش استدیو مرینا، انسولین هورمونی است که از سلولهای بتای جزایر لانگرهانس ترشح می گردد و نقش اصلی آن تنظیم قند خون است.

صفر تا صد آنچه باید درباره هورمون انسولین بدانید

به گزارش خبرنگار نقش اصلی انسولین، تنظیم قند خون است که از سلول های بتای جزایر لانگرهانس غده لوزالمعده ترشح می گردد. انسولین هورمونی است که تأثیرات مختلفی در متابولیسم و دیگر اعضای بدن دارد.

انسولین با اثر به سلول های کبد و با دریافت قند از خون و ذخیرهٔ آن به صورت گلیکوژن، قند خون را کاهش خواهد داد. انسولین با تجمع گلیکوژن در سلول های ماهیچه ای به عنوان یک منبع سوخت انرژی را افزایش می دهد. از دیگر وظایف انسولین این است که با اثر به بافت های چربی، آن ها را به عنوان منبع سوخت متوقف می نماید. انسولین به منظور مرکز کنترل متابولیسم بدن عمل نموده و در صورت نبود یا کمبود انسولین در خون، بدن از چربی به عنوان منبع سوخت استفاده خواهد نمود.

انسولین نخستین بار در سال 1921 در عصاره جدا شده از جزایر لانگرهانس (غده لوزالمعده) کشف شد و بسیار سریع اثر آن در کاهش قند خون شناخته شد. انسولین گاو و خوک پس از مدت زمان کوتاه در بهبود قند انسان ها مورد استفاده نهاده شد.

اولین پروتئینی که خاصیت های هورمونی آن به طور کامل خالص و متبلور شناخته شد، نوع و ردیف اسید های آمینه آن تعیین و از طریق روش مصنوعی تهیه و نوترکیب فراوری شد، انسولین نام دارد. ناگفته نماند که هورمون گلوکاگون نقش متفاوتی برعکس پروتئین انسولین دارد و موجب افزایش قند خون خواهد شد.

اگر به دیابت شیرین مبتلا هستید از نظر علم پزشکی باید از انسولین بهره ببرید. دیابت نوع 1 هنگامی اتفاق میفتد که پانکراس فراوری انسولین را متوقف کند. دیابت نوع 1 در افراد جوان شایع تر است و معمولا از سنین کودکی شروع می گردد که برای درمان از طریق تزریق انسولین، ورزش کردن یا فعالیت بدنی و مصرف مواد غذایی در زمان های تعیین است.

ترفند هایی برای کاهش قند خون بالا

انسولین یا از طریق قلم انسولین یا از طریق پمپ انسولین استفاده می گردد. این روش ها به انسولین این امکان را می دهند تا اسید معده را نادیده بگیرد، چرا که اگر از طریق دهان مورد استفاده قرار گیرد، انسولین را از بین می برد.

دیابت نوع 2 در سنین بالاتر روی می دهد و فردی که به این نوع دیابت مبتلا باشد، پانکراس آن انسولین فراوری می نماید، اما مشکل اینجاست که انسولین فراوری شده یا به اندازه احتیاج بدن شخص نیست یا به صورت صحیح به کار برده نمی گردد. گاهی اوقات با فعالیت بدنی و تغییرات رژیم غذایی درمان می گردد.

متخصصان تغذیه و رژیم درمانی برای کنترل درمان دیابت نوع 2 قرص و انسولین تجویز می نمایند، اما رعایت الگوی غذایی سالم از نظر آن ها نقش موثری برای بهبود این بیماری خواهد داشت اما در موارد بسیار نادر اگر دارو های دیگر اثرگذار نبودند، انسولین برای کنترل مقدار گلوکز خون از سوی متخصصان پزشکی استفاده خواهد شد.

باید دانست که انسولین برای مبتلایان به دیابت نوع 1 و برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 تجویز می گردد. اما با این حال سه نوع اصلی انسولین وجود دارد که جایگزین فراوری انسولین در بدن می شوند. با توجه به توصیه های متخصصان می توانید انسولین را با استفاده از سرنگ، 1 تا 4 بار در روز مصرف نموده و یا از پمپ انسولین بهره ببرید.

همچنین انسولین طولانی مدت، احتیاج اولیه انسولین را در روز تامین خواهد نمود و اگر این پروتئین با اثر مستقیم قبل از مصرف غذا استفاده گردد تا 3 ساعت تاثیر گذار خواهد بود. انسولین ترکیبی، یک ترکیب از انسولین طولانی مدت و انسولین با اثر مستقیم است.

آنالیز ارتباط بیماری های اندوکراین و متابولیک با کووید 19

دیابت یک بیماری است که منجر به سطوح بالای قند خون می گردد. باید دانست که سه نوع دیابت وجود دارد. در دیابت نوع 1 که به صورت معمولی از دوران کودکی شروع می گردد، افراد مبتلا به این بیماری قادر به فراوری انسولین کافی نبوده و این نوع دیابت به معمولا در نتیجه حمله اشتباه دستگاه ایمنی به پانکراس یعنی همان مکان فراوری انسولین رخ خواهد داد.

دیابت نوع 2 هم بیشتر افراد بالای 45 سال را تحت تاثیر قرار می دهد، اما در این نوع از دیابت، یا پانکراس انسولین کافی فراوری نمی نماید یا سلول های بدن عملکرد صحیحی به این هورمون نشان نمی دهند. دیابت بارداری هم طی دوران بارداری در افراد رخ می دهد و عملکرد بدن زن به انسولین را کمی دشوارتر می نماید. باید دانست که دیابت بارداری پس از تولد نوزاد معمولا از بین می رود، اما خطر ابتلای مادر به دیابت نوع 2 را افزایش می دهد.

-انسولین های سریع الاثر معمولا فعالیت شان را طی مدت زمان 15 دقیقه شروع نموده و می توانند حدود سه تا پنج ساعت تحمل نمایند.

-انسولین هایی که تاثیرات کوتاه مدتی دارند به مدت 30 تا 60 دقیقه طول می کشد تا فعالیت خود را شروع نمایند و حدود 5 الی 8 ساعت هم فعالیت آن ها دوام می آورد.

-انسولین های هم که اثرات متوسطی دارند تا حدود 3 ساعت طول می کشد تا فعالیت خود را شروع نمایند؛ البته اثرات این انسولین ها 12 تا 16 ساعت دوام خواهند آورد.

انسولین چگونه و توسط چه کسی کشف شد؟

-انسولین های طولانی اثر می توانند حدود یک ساعت فعالیت شان را شروع نموده و 20 تا 26 ساعت دوام بیاورند.

-انسولین های پیش مخلوط هم معمولا انسولین های سریع یا کوتاه اثر را با انسولین طولانی اثر ترکیب می نمایند.

همه ما می دانیم که انواع مختلف برند های انسولین برای استفاده در بازار موجود بوده و هستند، اما عوارض جانبی و خطرات آن که محتمل است فرد تجربه کند به نوع انسولین دریافتی بستگی دارد، با این حال مصرف انسولین می تواند باعث افزایش وزن اولیه گردد؛ چرا که سازگاری با درمان را شروع می نماید.

قند خون بسیار پایین یا (هیپوگلیسمی)، بروز راش های پوستی، جوش ها یا تورم در اطراف محل تزریق، سردرد، سرماخوردگی، گلو درد، افسردگی، اضطراب و سرفه از عوارض جانبی مصرف زیاد انسولین هستند.

- مصرف داروی دیابت در ساعاتی غیر از آنچه تجویز مصرف بیش از حد انسولین شده است و ورزش طولانی مدت یا برنامه ریزی نشده ای که بدون خورد اسنک باشد یا عدم کاهش دوز انسولین قبل از ورزش، اثرات جانبی دیگر داروها، نبود الگوی غذایی مناسب و به اندازه کافی غذا نخوردن، نوشیدن الکل و رسیدن به سن بلوغ باعث کاهش قند خون می شوند.

گرسنگی، عرق کردن، حالت تهوع، تاری دید (دیدن نقطه/ لکه)، لرزش، بی حسی لب و زبان کج خلقی، احساس سرما، پوست مرطوب و چسبنده گیجی، عصبانیت، ضعف، نبض سریع و از دست دادن هوشیاری، از علائم هشدار دهنده قند خون پایین هستند.

قند خون پایین باید به سرعت درمان گردد. با خوردن یا آشامیدن موادغذایی که دارای شکر باشد که به سرعت عمل کند و هیپوگلایسمی را برطرف کند. باید یکی از موارد زیر را انجام دهید:

- نوشیدن شربت، آبمیوه یا شیر به میزان یک لیوان

- از نوشابه های معمولی به اندازه یک لیوان استفاده گردد و از مصرف نوشیدنی های رژیمی پرهیز گردد.

- مصرف داروی دیابت کمتر یا اگر طبق تجویز پزشک استفاده نگردد.

- ورزش به مقدار بسیار کم یا عدم تحرک

- استرس بیش از حد

- دارا بودن عفونت یا دیگر بیماری ها قبل از قاعدگی

سردرد، تاری دید، خستگی یا ضعف، حالت تهوع، دل درد، افزایش تشنگی، احتیاج به دفع مکرر ادرار، پوست خشک و خارش پوست، زخم هایی که دیر خوب می شوند، بدن درد مشابه آنفلوانزا.

یک یا چند یک از این علائم می تواند هشداری برای ابتلا به قند خون بالا باشد. علائم هشداردهنده می توانند بسیار نامحسوس باشند و به راحتی می توان باور کرد که به دلیل دیگری ایجاد شده اند؛ بنابراین هیچ یک از علائم را حتی اگر بسیار نامحسوس بودند، نادیده نگیرید.

- انسولین یا داروی دیابت خود را، به مقدار تجویز شده نه بیشتر و نه کمتر مصرف کنید.

- برنامه غذایی و ورزش خود را به دقت دنبال کنید.

- استرس از عوال مخرب است؛ بنابراین آنرا در زندگی روزمره خود کاهش دهید.

همه ما باید بدانیم که دیابت یک بیماری پیش رونده است و به دلیل دوره های طولانی مدت مانند قند خون بالا، انواع مختلف مسائل سلامتی روی می دهد؛ بنابراین حیاتی است که گاهی گلوکوز خون خود را اندازه گرفته و نتایج را جدی بگیرید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 18 خرداد 1399 بروزرسانی: 18 خرداد 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 895

به "صفر تا صد آنچه باید درباره هورمون انسولین بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صفر تا صد آنچه باید درباره هورمون انسولین بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید