عرف: 7 درصد ثبت نام کنندگان در انتخابات شورا ها زن بودند ، زمان شروع تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری

به گزارش استدیو مرینا، معاون سیاسی وزیر کشور و رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری طبق قانون از روز هفتم تا 26 خرداد ماه خواهد بود.

عرف: 7 درصد ثبت نام کنندگان در انتخابات شورا ها زن بودند ، زمان شروع تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری

جهت دریافت مشاوره خدمات کاتالوگ حرفه ای از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از نماشو بخواهید.

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور و رئیس ستاد انتخابات کشور با حضور در برنامه گفت و گوی 18:30 شبکه خبر با شرح تمهیدات و برنامه های ستاد انتخابات کشور در چهار انتخابات، شورا های اسلامی شهر و روستا، انتخابات ریاست جمهوری و میان دوره ای خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی؛ گفت: رویکرد اصلی ستاد انتخابات کشور بر برگزاری انتخاباتی مشارکتی و پرشور در کشور است و در این عرصه تمامی تمهیدات لازم از سوی ستاد انتخابات اتخاذ شده است.

معاون سیاسی وزیر کشور با اشاره به اینکه فرایند ثبت نام داوطلبین شورا های اسلامی روستا بسیار رضایت بخش و امیدوار نماینده بود، گفت: در این دور از ثبت نام، با 246 هزار و 479 نفر داوطلب، رکورد ثبت نام در انتخابات شورا های اسلامی روستا شکسته شد.

وی در این خصوص گفت: حدود 71 درصد از ثبت نام نمایندگان با مراجعه به فرمانداری ها و بخشداری ها، 17 درصد به وسیله دفاتر پیشخوان، 8 درصد به وسیله رایانه شخصی و 4 درصد با ابزار موبایل اپ در این دوره از انتخابات ثبت نام نموده اند.

رئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به اینکه در این دوره از ثبت نام، شاهد حضور بیشتر بانوان در عرصه رقابت های انتخاباتی شورا های روستایی هستیم؛ گفت: حدود 7 درصد ثبت نام نمایندگان از بانوان بودند که نسبت به میانگین 4 الی 5 درصدی دوره های گذشته، افزایش قابل ملاحظه ای را نشان می دهد.

معاون وزیر کشور در ادامه صحبت های خود به میانگین سنی داوطلبان اشاره نمود و گفت: بیش از 71 درصد از ثبت نام نمایندگان، کمتر از 50 سال سن دارند و این نشان دهنده استقبال خوب جوانان با انگیزه است.

عرف توضیح داد: شغل عموم شرکت نمایندگان، آزاد و کشاورز است که با توجه به بافت روستایی، این امر طبیعی و منطقی است.

وی اضافه نمود: حدود یک چهارم شرکت نمایندگان دارای سابقه عضویت در شورا ها هستند و حدود 76 درصد کسانی هستند که برای اولین بار حضور یافته اند.

معاون وزیر کشور همچنین گفت: در این دوره از ثبت نام، حدود 17 درصد و در واقع 43 هزار نفر از اهل سنت هستند.

عرف درخصوص میانگین تحصیلات ثبت نام نمایندگان هم گفت: از حدود 40 هزار روستای موجود در کشور، جمعیت حدود 38 هزار روستا، زیر 1500 نفر است و لذا کسانی می توانند ورود نمایند که حداقل تحصیلات، یعنی خواندن و نوشتن را داشته باشند.

وی اضافه نمود: به نسبت روستا ها شاهد هستیم که در این دوره از ثبت نام ها، میزان حضور افراد تحصیل نموده رشد قابل ملاحظه ای داشته است.

عرف در مورد میزان ثبت نام شورا های شهر هم گفت: در این عرصه هم در حد فاصل دوره چهارم و پنجم قرار گرفتیم,، چون در این دوره حدود 51 هزار نفر ثبت نام کردند که در مجموع 297 هزار نفر در هر دو انتخابات شورا های اسلامی شهر و روستا ثبت نام کردند.

رئیس ستاد انتخابات کشور توضیح داد: از مجموع ثبت نام نمایندگان انتخابات شورا های شهر، 90 درصد تایید صلاحیت شده اند.

وی گفت: افرادی که تایید نشده اند می توانند با مراجعه به هیئت نظارت، مراتب اعتراض خود را اعلام نمایند.

موضوع انتخابات میان دوره ای خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی از دیگر محور های تبادل نظر با شبکه خبر بود که در این خصوص عرف گفت: در مجموع در انتخابات مجلس خبرگان رهبری که در 4 استان برگزار می شود، 88 نفر ثبت نام نموده اند.

معاون وزیر کشور درخصوص انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی هم گفت: در انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی که در 6 حوزه انتخابیه برگزار می شود 877 نفر ثبت نام نموده اند.

رئیس ستاد انتخابات کشور در ادامه صحبت های خود و در پاسخ به زمان شروع ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری گفت: زمان ثبت نام از کاندیدا های انتخابات ریاست جمهوری از تاریخ 21 اردیبهشت به مدت 5 روز خواهد بود.

وی در این خصوص گفت: با توجه به اهمیت بالای انتخابات ریاست جمهوری، ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری حضوری و در محل مشخص شده وزارت کشور خواهد بود.

عرف خاطر نشان کرد: طبق تقویم انتخاباتی در نظر گرفته شده، بعد از طی مراحل ثبت نام و تایید صلاحیت ها از هفتم خرداد ماه، ستاد انتخابات کشور افراد تایید شده برای رقابت های ریاست جمهوری را آگهی خواهد نمود.

رئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به مساله مهم و خطیر تبلیغات انتخاباتی در شرایط کرونایی گفت: در این خصوص تجربه برگزاری انتخابات در سراسر جهان مورد آنالیز قرار گرفته و ستاد انتخابات وزارت کشور تمامی تمهیدات لازم در جهت رعایت اصول بهداشتی را پیش بینی نموده است.

وی گفت: تبلیغات طبق قانون از هفتم تا روز 26 خرداد ماه خواهد بود.

عرف درخصوص مساله تبلیغات هم گفت: در گذشته میتینگ ها و همایش های انتخاباتی را داشتیم که در این دوره یا نخواهیم داشت و یا اینکه به صورت حداقلی خواهد بود.

وی اضافه نمود: برنامه اصلی ستاد بر این است که تبلیغات در فضای مجازی و رسانه ها به خصوص صدا و سیما دنبال شود.

معاون وزیر کشور هم چنین گفت: برای رعایت بیشتر پروتکل های بهداشتی، ستاد انتخابات کشور دو راهبرد افزایش تعداد شعب اخذ رای و همچنین مدت زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را در نظر گرفته است.

عرف با اشاره به اهمیت مشارکت پرشور در انتخابات خرداد ماه امسال گفت: برنامه محوری کاندیدا ها و تمرکز آن ها بر مسائل اصلی کشور می تواند زمینه ساز افزایش رقابت های انتخاباتی و به تبع آن افزایش مشارکت عمومی شود.

رئیس ستاد انتخابات کشور در بخش دیگری از صحبت های خود خاطر نشان کرد: اگر اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری تا روز ثبت نام نهایی نشود دیگر ملاک اجرا نخواهد بود.

عرف در انتها با اشاره به اهمیت شکستن رکورد ثبت نام و حضور در انتخابات شورا های اسلامی روستا، ضمن ارج نهادن به دغدغه مندی و حضور پرشور مردم و روستاییان عزیز، گفت: در اینجا از اهتمام خالصانه تمامی همکاران خدوم و عوامل اجرایی زحمتکش انتخابات اعم از مدیران و همکاران ستادی وزارت کشور و ستاد انتخابات کشور، استانداران، روسا و اعضای ستاد های انتخاباتی سراسر کشور، فرمانداران، بخشداران و دهیاران محترم در فراهم سازی زمینه های برگزاری انتخابات مذکور به ویژه فرایند ها و مراحل ثبت نام داوطلبان انتخابات تشکر می کنم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 فروردین 1400 بروزرسانی: 29 فروردین 1400 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1525

به "عرف: 7 درصد ثبت نام کنندگان در انتخابات شورا ها زن بودند ، زمان شروع تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرف: 7 درصد ثبت نام کنندگان در انتخابات شورا ها زن بودند ، زمان شروع تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید