عکس هایی از تفرج های ناصرالدین شاه؛ از هندوانه خوری تا کتاب خوانی!

به گزارش استدیو مرینا، تفرج و گشت و گذار ظاهرا یکی از مهم ترین فعالیت های ناصرالدین شاه در دوران سلطنتش بوده است! این واقعیتی است که سفرنامه های به جا مانده از خود شاه و بعضی از اطرافیانش گواه آن هستند.

عکس هایی از تفرج های ناصرالدین شاه؛ از هندوانه خوری تا کتاب خوانی!

به گزارش فرادید، اما غیر از سفرنامه ها، عکس هایی از این سفرها نیز ثبت شده که اغلب آن ها را آنتوان سوروگین از عکاسان معروف دوران قاجار گرفته است.

در اینجا پنج مورد از عکس های سوروگین را ملاحظه می کنید که شاه و اطرافیانش را در تفرج گاه های مختلف و در حال اجرا فعالیت های مختلف از هندوانه خوردن گرفته تا خواندن کتاب به تصویر کشیده اند.

این عکس ها در اصل سیاه و سفید هستند و به وسیلۀ نرم افزار به صورت رنگی درآمده اند. کیفیت پایین رنگ در برخی از قسمت ها به همین علت است.

در عکس اول که مکان دقیق آن معلوم نیست و ممکن است محوطۀ یکی از کاخ ها یا یکی از تفرج گاه های خارج از شهر باشد، ناصرالدین شاه و درباریان در حالی در مقابل دوربین عکاس ژست گرفته اند که یک سینی خالی و چند نیمۀ هندوانه در مقابل آن ها بر روی چمن ها دیده می شود. خود شاه در این تصویر بر روی چهارپایۀ کوچکی نشسته که آن را معمولا در تفرجگاه ها به همراه داشته و در برخی از عکس های دیگر نیز دیده می شود.

عکس دوم مربوط به مسیر سفر به دشت لار است. در این عکس شاه مانند همراهانش سوار بر اسب است و با چتری که بالای سر دارد از دیگران قابل تشخیص است. پسر نوجوانی که در سمت راست شاه سوار بر اسب سفید دیده می شود عزیز السلطان یا ملیجک دوم است که از خردسالی در نزد شاه بسیار محبوب بود. دشت لار از شکارگاه های همیشگی ناصرالدین شاه به شمار می آمد.

عکس سوم در دشت لار و به طور خاص در منطقۀ یورت خانلرخان گرفته شده. تاریخ این عکس به خرداد یا تیر سال 1269 شمسی برمی شود؛ یعنی شش سال قبل از ترور ناصرالدین شاه. شاه در این تصویر در زیر سایبان و کنار رودخانه نشسته است. شخصی که در کنار شاه بر روی زمین نشسته عبدالعلی خان ادیب الملک است که در حال خواندن کتابی برای شاه به نظر می رسد.

چهارمین عکس مربوط به تفرج شاه و درباریان در منطقۀ شمیران است. آبشار شمیران یکی از مقاصد تفریحی محبوب ناصرالدین شاه بود. صندلی کوتاه و مخملی شاه در این عکس نیز دیده می شود.

عکس پنجم نیز در مقابل آبشار شمیران گرفته شده است. در این عکس شاه به همراه درباریان در مقابل دوربین عکاس ایستاده است. در این عکس در دست یکی از افرادی که در سمت راست شاه ایستاده یک دوربین شکاری زیبا دیده می شود. نفر دیگر هم چتر شاه را در دست دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 1 خرداد 1402 بروزرسانی: 1 خرداد 1402 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 2204

به "عکس هایی از تفرج های ناصرالدین شاه؛ از هندوانه خوری تا کتاب خوانی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس هایی از تفرج های ناصرالدین شاه؛ از هندوانه خوری تا کتاب خوانی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید