معمای پیچیده آماری کرونا در آذرماه

به گزارش استدیو مرینا، خبرنگاران : آنالیز آمارهای کرونایی آذرماه نشان ازتمایزی جدی بین بعضی متغیر های کرونایی داشته که آن را به صورت معمایی عجیب در آورده است. این معما چیست و چه توجیهی دارد؟

معمای پیچیده آماری کرونا در آذرماه

به گزارش اقتصادنیوز، پس از اوج گیری بیماری کرونا در آبان، سه اتفاق در ماه آذر شرایط کرونایی این مقطع را خاکستری ترسیم کرد. کاهش 26 درصدی میزان مرگ و میر نسبت به آبان از یک سو و افزایش 22.8 درصدی حد ابتلا از سوی دیگر دو اتفاق مهم در ماه آذر بودند. در کنار این دو متغیر میزان بهبودیافتگان بر اثر بیماری کرونا نیز نسبت به ماه گذشته 97 درصد رشد را به ثبت رساند.نکته عجیبی که در فرایند این متغیر مشاهده می گردد آن است که از مرداد تا کنون شمار بهبودی ها در هر ماه همیشه با میزان بیماران تحت درمان رفتاری مشابه داشته است. این در حالی است برخلاف ماه های دیگر ماه آذر همزمان با رشد 97 درصدی بهبودی ها این متغیر رفتاری متفاوت داشته است.

اما شرایط این سه متغیر در آذر نسبت به دیگر ماه های شیوع کرونا چگونه بوده است؟

آذر در قله ابتلا

شمار مبتلایان به کرونا در ماه سوم پاییزی به 347 هزار و 895 نفر رسیده ورکورد بیشترین ابتلای ماهانه را به نام خود ثبت کرد. این میزان نسبت به ماه آبان 22.8 درصد رشد داشته و قرمزترین شرایط را از این حیث در ماه های کرونایی کشور پدید آورده است.

مقایسه ماهانه ابتلا نشان میدهد که اگرچه در ماه های اردیبهشت، مرداد و شهریور پس از هر موجی از شیوع کرونا رشد ابتلا منفی بوده اما آمار ابتلای آذر ماه هنوز سیر صعودی خود را حفظ نموده است.

اما این تغییرات در شرایط جانبختگان کرونای کشور به گونه ای دیگر بوده است.

افت 26 درصدی شمار جانباختگان کرونا در آذر

در مقایسه آمار فوتی های ماهانه کرونایی کشور مشاهده می گردد پس از قله ای که در میانه پاییز از میزان مرگ ومیر این بیماری به ثبت رسید در ماه گذشته با منفی 26 درصد رشد نسبت به آبان ای رقم به حد 9 هزار و 300 نفر تنزل پیدا نموده است. کاهش این چنینی آمار فوتی ها درکشور نشان از سرد ترشدن شعله مرگ و میر کرونا در آغاز زمستان داشته با این حال هنوز هم رکورد دومین ماه سیاه کرونا به این مقطع تعلق می گیرد.

موازی با این تغییرات شمار بهبودیافتگان این بیماری نیز جهشی بی نظیر در تمام مدت شیوع کرونا درایران را ثبت کرد.

رکورد بهبودی ماهانه و معمای آذرماه 99

مطابق با رقمی که وزارت بهداشت و درمان هر روز از شمار بهبودیافتگان کرونایی منتشر می نماید ماه آذر با رشدی 97 درصدی نسبت به ماه قبل خود این متغیر را به 296 هزار و 30 نفر رساند. این رقم بالاترین رقم ماهانه بهبودی از بدو ورود کرونا به کشور تا به امروز بوده است.

با کسر مجموع میزان بهبودی ها و جانباختگان بر اثر بیماری کرونا از کل مبتلایان در هر مقطع زمانی، رقمی حاصل می گردد که نمایانگر شرایط تحت درمان در هر ماه خواهد بود.

نکته عجیبی که در فرایند این متغیر مشاهده می گردد آن است که از مرداد تا کنون شمار بهبودی ها در هر ماه همیشه با میزان بیماران تحت درمان رفتاری مشابه داشته است. این در حالی است برخلاف ماه های دیگر ماه آذر همزمان با رشد 97 درصدی بهبودی ها این متغیر 74 درصد افت پیدا نموده است. این کاهش می تواند به فرایند نزولی میزان بستری در بیمارستانها مرتبط باشد. هرچند که این توجیه هم نمی تواند به صورت کامل این شکست نموداری را تفسیر کند.

درنهایت با وجود آمار بالای بهبودیافتگان در آذر و کاهش فوتی های این ماه نسبت به آبان ماه باز هم هنوز متغیر سیاه کرونایی شرایطی نگران کننده را در این ماه ثبت نموده است. وانگهی رکورد ابتلای ماهانه نیز در ماه مذکور شرایط این بیماری را خطرناک توصیف می نماید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 12 بهمن 1399 بروزرسانی: 12 بهمن 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1369

به "معمای پیچیده آماری کرونا در آذرماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معمای پیچیده آماری کرونا در آذرماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید