نفخ غیرطبیعی چه هشدارهایی برای بدن دارد؟

به گزارش استدیو مرینا، در بعضی از شرایط نفخ دیگر یک علامت مزاحم نیست و می تواند نشانه های نگران کننده ای داشته باشد به طوری که احتیاج به توجه فوری پزشکی را ایجاد کند.

نفخ غیرطبیعی چه هشدارهایی برای بدن دارد؟

درد ناحیه لگن: نفخ همراه با درد در ناحیه لگن شاید نشانه ای از ابتلا به سرطان تخمدان باشد. به خصوص اگر با علائم دیگری مثل احساس سیری زودرس در حین غذا خوردن و احتیاج ناگهانی و مکرر به اجابت مزاج، همراه باشد.

کاھش وزن: حدود یک درصد جمعیت به بیماری سلیاک مبتلا ھستند. در این بیماری خودایمنی، بدن به گلوتن موجود در مواد غذایی واکنش نشان داده و سطح روده فرد که باید به طور طبیعی، دارای پرز باشد، صاف می گردد. رایج ترین علائم سلیاک، اسھال و کاھش وزن ھستند. اما نیمی از افراد مبتلا ھم علائمی دارند که در ظاھر، ھیچ ربطی به روده ندارد، مثل کم خونی، خارش پوستی، سردرد و مراحل اولیه پوکی استخوان.

انقباضات شکمی شدید: بعضی از افراد، این علامت را با انقباضات شکمی ناشی از عادت ماھیانه یا حتی انگل اشتباه می گیرند اما اگر این انقباضات در پایین، سمت چپ شکم اتفاق بیفتند، ممکن است که نشانه ابتلا به بیماری دیورتیکولیت باشند. در این بیماری، کیسه ھای کوچکی در آستر بخش ھای پایینی روده عظیم ایجاد شده و این کیسه ھا ملتھب می شوند. اگر انقباضات شدید با تب ھمراه باشند، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

اسھال خونی: اگر نفخ با دردھای مکرر شکم ھمراه باشد، می تواند نشانه بیماری ھای روده ای مثل کرون یا کولیت اولسراتیو باشد. در حدود 40 درصد بیماران علائمی به غیر علائم گوارشی را ھم تجربه می نمایند. از جمله این علائم می توان به مسائل دید (درد چشم و تاری دید)، خارش پوستی و خستگی، اشاره نمود.

سرطان معده: این سرطان معمولا در اوایل بدون علامت است یا علائم مبهمی مانند نفخ، سوء هاضمه یا احساس پری در قسمت فوقانی شکم دارد.

بیماری کرون: این بیماری یک حالت خود ایمنی است که روی دستگاه گوارش تاثیر می گذارد و ممولا در روده کوچک یا روده عظیم است. نفخ یکی از شایع ترین علائم کرون است ضمن این که کرون می تواند منجر به تنگی و انسداد روده گردد و علاوه بر نفخ، کاهش وزن، تهوع و استفراغ بعد از غذا را ایجاد کند.

سرطان کولون: یکی از شایع ترین علائم این سرطان نفخ است. اگر سرطان قسمت های بالاتر روده عظیم را درگیر کند، نفخ ممکن است تنها علامت اولیه باشد. سرطان روده عظیم دومین علت شایع مرگ ناشی از سرطان در افراد غیر سیگاری در ایالات متحده است.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1339

به "نفخ غیرطبیعی چه هشدارهایی برای بدن دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نفخ غیرطبیعی چه هشدارهایی برای بدن دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید