نمکی: داشتیم به سمت تک رقمی شدن مرگ ها می رفتیم اما مردم تمناهای من را جدی نگرفتند ، گفته بودم ممکن است دقایق آخر گل بخوریم

به گزارش استدیو مرینا، وزیر بهداشت گفت: بار ها گفتم ممکن است در دقیقه 90 از گوشه زمین از کرونا گل بخوریم و ممکن است در دقایق آخر ضربه فنی شویم.

نمکی: داشتیم به سمت تک رقمی شدن مرگ ها می رفتیم اما مردم تمناهای من را جدی نگرفتند ، گفته بودم ممکن است دقایق آخر گل بخوریم

به گزارش خبرنگار اجتماعی استدیو مرینا، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: به مردم می گویم که استفاده از ماسک و کرونا را جدی بگیرند، زیرا کرونا یکی از خطرناک ترین و ناشناخته ترین ویروس هایی است که به عرصه بشری پا گذاشته و هیچ کدام از ویروس شناس های دنیا هم آینده آن را به خوبی پیش بینی نکرده اند.

وی اضافه نمود: مدتی است که با مردم صحبت رو در رو نداشتیم، زیرا مسائل سختی در این دوران به علت پیک جدید کرونا داشتیم. مرحله اول بیماری را با وجود تحریم ها و مسائل عدیده در زمینه مسائل اقتصادی کشور داشتیم و توانستیم با کمک همه مردم و سازمان های مردم نهاد و جان فشانی کادر پزشکی و درمانی، دستاورد بزرگی را خلق کنیم و مرگ ها را به حدود 30 نفر در روز برسانیم و به سمت تک رقمی شدن فوتی ها می رفتیم.

وی ادامه داد: حتما به یاد دارید که آن روز ها تقاضا ها و تمنا های زیادی کردم. هم از مردم و هم از کسانی که فشار زیادی به ما برای گشایش ها می آوردند. عده زیادی از مردم به یاد دارند که بار ها گفتم ممکن است در دقیقه 90 از گوشه زمین گل بخوریم و در حال کشتی دریافت با یک ویروس خطرناک هستیم و ممکن است در دقایق آخر ضربه فنی شویم. بار ها گفتم که در حال شطرنج بازی کردن با یک ویروس ناشناخته هستیم. بار ها گفتم که این عادی انگاری شرایط و این که فکر کنیم ویروس کرونا تمام شده، یکی از خطرناک ترین اندیشه هاست.

نمکی بیان نمود: عده زیادی این حرف ها و تمنا های ما را گوش نکرده و جدی ندریافتد و متاسفانه موج تازه ای در استان های بسیار مهم و مرزنشین ما را گرفتار کرد که سال ها در برابر امواج حمله دشمن ایستادگی کرده بودند. آذربایجان غربی، ایلام، خوزستان، بوشهر و سیستان و بلوچستان گرفتار شدند.

وی اضافه نمود: متاسفانه مراسم عروسی که زنجیره ای از عزا را پس از خود خلق کرد. مراسم عزایی که زنجیره ای از سیاه پوشی را به بار آورد. متاسفانه سفر هایی که بمب ویروس کرونا را با خود حمل کرد. هیچ وقت نمی توانم این غم سنگین را که بر قلب ما سنگینی کرد را فراموش کنم. کودک 10 ساله ای از یزد به قشم رفت و در بندرعباس به جای بازگشت به آغوش خانواده به آغوش خاک سپرده شد. نمی توانم فراموش کنم که همکاران من این لباس های سخت را تحمل کردند و مردم زیادی را از دست دادیم.

وزیر بهداشت گفت: امروز در استان هایی مثل کردستان، خوزستان، سیستان و بلوچستان، بوشهر و کرمانشاه به شرایط مطلوب تری رسیدیم، اما هنوز به معنی این نیست که بر بیماری فائق آمدیم.

نمکی اظهار کرد: ماسک می توان بیش از 80 درصد با رعایت فاصله گذاری، ما را در برابر کرونا پیروز کند. می دانیم که فراهم کردن ماسک برای یک خانواده تنگ دست با قیمت بیش از 1500 تومان میسر نیست، اما ماسک خانگی می تواند یک عامل مهم در برابر پیشگیری از کرونا باشد.

وی ادامه داد: این که ما ناوگان حمل و نقل شهری را چطور تقویت کنیم یا چطور امور را تسهیل کنیم در مکاتبات با مسئولان پیگیری می کنم.

وزیر بهداشت بیان نمود: فاصله گذاری را جدی گرفته و مسافرت ها را گسترش ندهیم. این که به مهمانی می رویم و پدربزرگ و مادربزرگ ها را در خانه می گذاریم و فکر می کنیم آن ها دور خواهند بود اشتباه است. زیرا بچه ها را می بریم و به منزل بر می گردانیم و در آغوش پدربزرگ و مادربزرگ قرار می گیرند. این مباحث جدی است.

وی اضافه نمود: کسبه برای اجرای پروتکل ها که در روز های اول بیش از 85 درصد بود و حالا به زیر 10 درصد رسیده بدانند که اگر بیماری با شدت بروز کند، رستوران حتی اگر باز باشد هم مشتری نخواهد داشت. خواهش من این است که پروتکل های بهداشتی جدی گرفته شود و مردم ما را در جریان شکست پروتکل ها بگذارند و ناظر ها بیشتر نظارت کنند. امیدواریم با زدن ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی و هوشمند، این مرحله را هم با عزت پشت سر بگذاریم.

نمکی گفت: اصلا دلم نمی خواست مردم با چنین تاوانی عرض من را جدی بگیرند. روزی که خواهش و التماس می کردم شاید برای برخی این به معنی زیاده گویی بود. امیدوارم مردم این حرف ها را جدی بگیرند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1071

به "نمکی: داشتیم به سمت تک رقمی شدن مرگ ها می رفتیم اما مردم تمناهای من را جدی نگرفتند ، گفته بودم ممکن است دقایق آخر گل بخوریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمکی: داشتیم به سمت تک رقمی شدن مرگ ها می رفتیم اما مردم تمناهای من را جدی نگرفتند ، گفته بودم ممکن است دقایق آخر گل بخوریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید