ورود فناوری های دانش بنیان به عرصه مبارزه با مواد مخدر، شروع فعالیت اولین کارخانه آنزیم از بهمن

به گزارش استدیو مرینا، معاون علمی و فناوری رییس جمهور با بیان اینکه شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها در ارائه پیشرفته ترین فناوری ها برای کشف و شناسایی مواد مخدر توانمند هستند، گفت: از ورود فناوری و نوآوری شرکت های دانش بنیان به حوزه کشف، تشخیص و شناسایی حمایت می کنیم.

ورود فناوری های دانش بنیان به عرصه مبارزه با مواد مخدر، شروع فعالیت اولین کارخانه آنزیم از بهمن

به گزارش خبرنگاران، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در ملاقات با فعالان فناور و جوان یک مجموعه جهادی امام رضا(ع) و در حضور رییس ستاد مبارزه با مواد مخدر، درباره همکاری های این ستاد برای کشف علمی و فناورانه مواد مخدر با استفاده از توانمندی شرکت های دانش بنیان داخلی با وی گفت وگو کرد. در این بازدید بر استفاده از دانش و فناوری بومی شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها به طوری که وابستگی در حوزه کشف، پایش و مبارزه را به پایین ترین حد ممکن برساند، تأکید و توافق شد.

در بخش دیگری از این بازدید، مقدمات برای همکاری آزمایشگاه های ستاد مبارزه با مواد مخدر و شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فراهم شد. این شبکه آزمایشگاهی بیش از 600 آزمایشگاه مجهز و 12هزار تجهیز آزمایشگاهی را شبکه سازی نموده است و ضن ارائه خدمات آزمایشگاهی به سراسر کشور، خدمات ارائه شده در بستر خود را با تسهیلات ویژه به نخبگان، دانشگاهیان، شرکت های دانش بنیان و پژوهشگران ارائه می دهد. ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز علاوه بر آزمایشگاه مرکزی، در 28 استان آزمایشگاه مستقل مجهز و مستقل دارد که می تواند با شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در زمینه بررسی مواد کشف شده همکاری کند.

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در حاشیه این بازدید همچنین به ایجاد بازار برای خدمات و محصولات دانش بنیان ایران ساخت این حوزه تأکید کرد و گفت: ظرفیت بسیار خوبی در شرکت های دانش بنیان شکل گرفته است که ستاد مبارزه با مواد مخدر می تواند بازار خوبی برای این شرکت ها ایجاد کند.

همزمان با روز دانشجو، ناحیه نوآوری در حوزه دامپزشکی و زیست پزشکی ایجاد می گردد

در ادامه بازدیدها پژوهشکده تحقیقات زیست پزشکی میزبان سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری شد. در این بازدید، ایجاد ناحیه نوآوری و حمایت از کسب و کارهای دانش بنیان حوزه دامپزشکی کلید خورد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در بازدید از این پژوهشکده گفت: زیست بومی که در زیست فناوری و داروهای انسانی شکل گرفته و دانش آموختگان داروسازی را در کشور ماندگار نموده است، باید در حوزه فرآورده های دانش بنیان حیوانی نیز شکل بگیرد.

دکتر ستاری همچنین با تأکید بر تأمین احتیاجهای کشور در حوزه فرآورده های غذایی و دارویی حیوانی ادامه داد: در حوزه دام، طیور و آبزیان وابستگی های جدی داریم و ظرفیت بسیار خوبی در این حوزه برای اشتغال و ثروت آفرینی توام با تامین احتیاجها وجود دارد.

ریس بنیاد ملی نخبگان همچنین اعلام کرد: برای تامین اولویت ها راهی طولانی در پیش داریم و این راه با حمایت از شرکت های دانش بنیان و استارتاپ هایی که بخش خصوصی سرمایه گذار آن ها است، کوتاه می گردد. البته هرکدام از احتیاجهای دارویی، فرصتی برای ایجاد اشتغال و ارزش اضافه نموده و خوداتکایی است که بخش های مختلف از جمله پژوهشگاه ها، باید بستری فراهم نمایند که بخش خصوصی بتواند با سرمایه گذاری روی ایده های نوآورانه، احتیاجها را به محصول و اشتغال بدل کند.

شروع فعالیت نخستین کارخانه آنزیم کشور از بهمن ماه

ستاری با اشاره به اینکه الگوی حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی و فعالیت در زیست بوم نوآوری، در تأمین فرآورده های پیشرفته ایران ساخت حوزه دارو اثرگذار بوده است، اضافه نمود: بهمن ماه امسال، نخستین کارخانه آنزیم کشور به عنوان تامین نماینده یکی از راهبردی ترین احتیاجهای دامی شروع به کار می نماید؛ امسال همچنین نخستین واکسن ایران ساخت و سال آینده نیز چهار واکسن دیگر به بازار دارویی کشور روانه خواهد شد.

به اعتقاد معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، این موفقیت با سپردن کار به بخش خصوصی ممکن شد. به میدان آمدن بخش خصوصی و حمایت از ایده های نوآورانه فراوری محصول اثرمند را ممکن می نماید و در این بستر فکری، به طور کامل برای حمایت و همکاری آمادگی داریم.

ستاری با بیان این که زیست بوم ایجاد شده در زیست فناوری، باید در حوزه فناوری حوزه دام، طیور و آبزیان نیز شکل بگیرد، اضافه نمود: همان زیست بومی که در فراوری داروهای زیستی و نوترکیب شکل گرفته و این عرصه اکنون صاحب یک صنعت شده که دانش آموختگان داروسازی را در کشور ماندگار نموده است، باید در این حوزه شکل بگیرد.

نوآوری شرکت های دانش بنیان تحولی تازه در فناوری ها ایجاد نموده است

رییس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه این زیست بوم با عزم بخش خصوصی که حاضر است در این بخش سرمایه خود را صرف کند شکل می گیرد، گفت: حاصل پژوهشی که صرفا متکی به بودجه دولتی است راه به جایی نمی برد و این نوآوری شرکت های دانش بنیان است که می تواند تحولی تازه در فناوری های این حوزه ایجاد کند. در حال حاضر 98 درصد نیزا دارویی کشور در زیست بومی که در این حوزه شکل گرفته است فراوری می گردد و این توانمندی باید به حوزه دام ،طیور و آبزیان نیز تزریق گردد.

ستاری همچنین اضافه نمود: خط فراوری مرغ، نمونه خوبی از وابستگی در فناوری های این حوزه است که در تمامی بخش های آن از نژاد جوجه تا پروبیوتیک ها و آنتی بیوتیک ها وابستگی وجود دارد و باید این بازار خارق العاده به دست شرکت های دانش بنیان داخلی برسد. زیرا مهم ترین انگیزه بخش این جوانان دانشجو وجود کسب و کاری است که آینده ای روشن داشته باشد و در این حوزه آمادگی داریم با همکاری دانشگاه تهران حمایت های لازم را برای رونق این بخش انجام دهیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اینکه برای این حوزه ها اولویت های جدی در این نهاد وجود دارد گفت: به یاری این توانمندی و صرفا با حمایت از بخش خصوصی و جوانان خلاق می توان برای برطرف این احتیاج اقدام کرد. این کار با سرمایه گذاری بخش خصوصی به درآمد بسیار بالا و اشتغال درخور توجه منجر می گردد. البته کاستی های بسیاری وجود دارد که هرکدام فرصتی برای ایجاد اشتغال و ارزش اضافه نموده و خوداتکایی هستند. ما نیز در این بستر فکری جدید، به طور کامل آماده حمایت و همکاری هستیم.

به گفته وی، بهمن ماه نخستین کارخانه آنزیم کشور راه اندازی می گردد. امسال نخستین واکسن ایران ساخت و سال اینده 4 واکسن وارد بازار دارویی کشور می گردد. این موفقیت با سپردن کار به به بخش خصوصی ممکن شد. پس برای فراوری محصول اثرمند باید بخش خصوصی وارد میدان گردد.

نقش شرکت های دانش بنیان در متن جامعه پررنگ گردد

در بخش دیگری از این بازدید، محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر این که حضور شرکت های دانش بنیان در متن زندگی جامعه باید مورد توجه بیشتری قرار بگیرد ، اظهار کرد: نقش شرکت های دانش بنیان در زندگی جامعه مشهود است و اگر این شرکت ها نبودند، قطعا شاهد بهتر شدن ارائه خدمات و محصولات فناورانه نبودیم. حضور این شرکت ها باید به دیگر بخش ها از جمله زیست پزشکی و پزشکی دامی نیز تسری و توسعه پیدا کند.

مخبر دزفولی ادامه داد: این پژوهشکده وابسته به دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، تحقیقات گسترده ای را در حوزه دامپزشکی و زیست پزشکی انجام داده است. محصولات دارویی بیولوژیک و واکسن های انسانی دامی و انسانی در این پژوهشکده فراوری شده است و در مرحله تجاری سازی واقع شده است.

به گفته وی، همچنین اتاق های تمیز، بخش مراقبت های ویژه و آزمایشگاه پاتولوژی و کشت بافت از بخش های این پژوهشکده است. البته محصولات دارویی بیولوژیک، واکسن های انسانی دامی و انسانی نیز در این پژوهشکده فراوری شده است و دو محصول گیاهی فراوری شده آن نیز در مرحله تجاری سازی واقع شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 589

به "ورود فناوری های دانش بنیان به عرصه مبارزه با مواد مخدر، شروع فعالیت اولین کارخانه آنزیم از بهمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود فناوری های دانش بنیان به عرصه مبارزه با مواد مخدر، شروع فعالیت اولین کارخانه آنزیم از بهمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید