آخرین شرایط مناطق سفید و قرمز کرونا در کشور

به گزارش استدیو مرینا، دکتر کیانوش جهانپور درباره آخرین شرایط مناطق قرمز، زرد، سفید و سبز کرونایی در کشور، گفت: تعریف هر یک از این مناطق بر اساس تعداد موارد مرگ و میر و ابتلای جدید ظرف هفته قبل است که بر این اساس رنگ های قرمز، زرد، سفید و سبز را تقسیم بندی می کنیم که عمدتا با هدف آگاهی بخشی، هشدار یا اطلاع رسانی درباره شرایط مناطق است؛ هم برای اهالی و هم برای کسانی که قصد تردد دارند.

آخرین شرایط مناطق سفید و قرمز کرونا در کشور

تنها یک نقطه سبز کرونا در کشور

وی در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه منطقه سبز به معنای منطقه بی خطر است و تقریبا به جز شهرستان و جزیره ابوموسی، هیچ نقطه سبزی در کشور وجود ندارد، گفت: در عین حال بقیه مناطق عمدتا شهرستان های سفید هستند که شرایط سفید به معنای کم خطر بودن است، نه بی خطر بودن. باید توجه کرد که این شرایط شکننده نیز هست و ممکن است خیلی راحت با موارد جدید ابتلا یک منطقه سفید، در هفته بعد در شرایط زرد قرار بگیرد و یا از شرایط زرد به شرایط قرمز بدل گردد.

اعلام شهرستان های قرمز

دنیاپور با بیان اینکه مناطق در اغلب استان ها عمدتا در شرایط سفید قرار دارند، ادامه داد: مناطقی هم در شرایط زرد قرار دارند که خطر در آن ها متوسط ارزیابی می گردد. البته در برخی مناطق کشور، به خصوص در استان خوزستان، هرمزگان، کرمانشاه، کردستان، بوشهر، جنوب کرمان و جنوب استان سیستان و بلوچستان و تا حدی برخی مناطق در استان های آذربایجان غربی و شرقی شهرستان های قرمز را بیشتر می بینیم که امیدواریم با فرایندی که وجود دارد، در هفته های آینده تعداد این مناطق کاهش پیدا کرده و این مناطق به سمت شرایط زرد و مناطق زرد نیز به سمت شرایط سفید سوق پیدا کنند.

شرایط زرد در پایتخت

دنیاپور درباره شرایط پایتخت نیز گفت: به طور کلی شرایط استان تهران به این صورت است که هم مناطق سفید و هم مناطق زرد در تهران وجود دارد، اما در کل در تهران با توجه به نوسانی که فرایند ابتلا دارد، اگر بخواهیم یک ارزیابی کلی استانی داشته باشیم، شرایط زرد را برایش قلمداد می کنیم.

ثبات نسبی در موارد بستری روزانه

سخنگوی وزارت بهداشت درباره احتمال بروز موج دوم با توجه به فرایند صعودی ابتلا و مرگ و میر، اظهار کرد: در موارد بستری فرایند صعودی چشمگیری نداریم. البته ممکن است در برخی مناطق کشور اینگونه باشد، اما در برخی مناطق هم کاهش موارد بستری را شاهدیم؛ بنابراین تقریبا یک ثبات نسبی در موارد بستری روزانه در بیمارستان ها وجود دارد و بین 400 تا 500 نفر نوسان داشتیم. همچنین موارد ابتلای قطعی به بیماری کووید-19 نیز به همین صورت بوده است.

دنیاپور تاکید کرد: به هر حال هرجای دنیا که بازگشایی اتفاق افتد، قطعا تغییرات اندکی در تعداد موارد ابتلای جدید خواهید داشت و اگر کشور یا کشور هایی بعد از بازگشایی چنین تغییری را در نمودار ندارند، حتما به الگوی بیماریابی آن ها بازمی گردد؛ چراکه ممکن نیست در شرایطی که بیماری مهار و ریشه کن نشده، بعد از بازگشایی فرایند کاهشی موارد را داشته باشید؛ مگر اینکه الگوی بیماریابی در آن کشور ها تغییر پیدا کرده و کاهش موارد تست داشته باشند.

علت افزایش دوباره موارد ابتلا به کرونا در ایران

وی گفت: در کشور ما از آنجایی که این اتفاق نیفتاد و حتی به سمت بیماریابی فعال تر رفتیم، به ظاهر در اعداد افزایش موارد ابتلای جدید را در دو سه هفته اخیر و بعد از بازگشایی ها می بینیم، اما این به هیچ وجه به معنای شیوع بیشتر بیماری نیست. صرفا ممکن است موارد شناسایی شده امروز، بیش از روز ها و هفته های بعد بوده باشد. در موارد بستری هم چنین تغییری نیست. در اوایل فروردین ماه ممکن بود 90 درصد موارد مبتلایی که شناسایی می شد، در بیمارستان ها بستری می شدند، اما امروز 15 و تا20 درصد مبتلایان بستری می شوند. وقتی تعداد را مقایسه می کنیم می بینیم که شاید دو تا سه هزار بیماری که در فروردین ماه شناسایی می شد، در بیمارستان ها بستری بودند، اما امروز 400 تا 500 نفر است؛ بنابراین موارد شناسایی شده ای که در بیمارستان ها بستری شدند یا از بیمارستان ها نمونه ارسال می گردد، شاید به یک پنجم روز های اوج بیماری رسیده است.

کاهش موارد بستری در بخش های ICU

وی ادامه داد: همچنین میزان موارد مرگ و میرمان شاید به یک سوم و یک چهارم روز های اوج بیماری رسیده و موارد بستری در بخش مراقبت ویژه علی رغم اینکه به نوعی آستانه بستری در بخش مراقبت های ویژه پایین تر آمده و افراد را سریع تر در ICU بستری می کنند، اما باز هم موارد به یک دوم تا یک سوم رسیده است، اما در ظاهر شاید تعداد شناسایی شده را بیشتر یا برابر قبل ببینید که صرفا به رهگیری موارد تماس نزدیک بازمی گردد.

غربالگری گروه های پرخطر در 15 استان؛ بزودی

دنیاپور گفت: به هر حال استان هایی که تعداد مناطق سفیدشان بیشتر می گردد، به تدریج به سمت رهگیری و غربالگری موارد و گروه های پرخطر و افراد مسن خواهند رفت که ممکن است تغییراتی را در ظاهر افراد ایجاد کند. در حال حاضر 15 استان و به زودی 21 استان به سمت غربالگری گروه های پرخطر خواهند رفت که قاعدتا ممکن است به کاهش یا افزایش موارد شناسایی شده روزانه در استان ها منجر گردد؛ بنابراین همه این متغیر ها همگن و یکسان نیست و بدون تحلیل و دانستن و لحاظ کردن مواردی که تشریح کردم، نمی گردد آن ها را باهم مقایسه کرد.

وی تاکید کرد: ما در بازوی نزول و در حالت افول بیماری در کشور هستیم و تعداد موارد بستری به نسبه کاهش یافته و حتی در روز های اخیر و به دنبال بازگشایی ها ممکن است، ثبات پیدا کرده باشد، اما باز هم منتظر می مانیم و هرکجا که احساس کنیم که فرایند شیوع بیماری در کشور در حال افزایش است، قطعا توقف کرده و حتی ممکن است یک تا دو مرحله به عقب بازگردیم.

منبع: فرارو
انتشار: 16 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1010

به "آخرین شرایط مناطق سفید و قرمز کرونا در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط مناطق سفید و قرمز کرونا در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید