برگزاری جشنواره فجر در شهرهای آبی و زرد

به گزارش استدیو مرینا، معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اعلام جزئیات شیوه برگزاری جشنواره فیلم و تئاتر فجر، گفت: جشنواره فجر در شهر های آبی و زرد به ترتیب با 50 و 30 درصد ظرفیت سالن مجاز به برگزاری هستند منوط به آنکه فروش بلیط اینترنتی بوده و کد ملی مدعوین از نظر ابتلا یا عدم ابتلا به بیماری آنالیز گردد.

برگزاری جشنواره فجر در شهرهای آبی و زرد

مهندس محسن فرهادی در مصاحبه با ایسنا، با اشاره به اینکه سینما و تئاتر در گروه سوم شغلی هستند، گفت: این گروه شغلی در مناطق زرد و آبی کرونایی مجاز به فعالیت هستند؛ به این صورت که در شهر های زرد می توانند با 30 درصد ظرفیت و در شهر های آبی با 50 درصد ظرفیت فعالیت نمایند. پروتکل های بهداشتی به دستور ستاد ملی مقابله با کرونا توسط وزارت بهداشت و با همکاری وزارت ارشاد نوشته شده است. در این پروتکل سینما و تئاتر در شهر های زرد می توانند با 30 درصد ظرفیت سالن هایشان فعالیت نمایند، ولی این بازگشایی منوط به چند اصل است.

بلیط فروشی در محل، ممنوع

وی در رابطه با این اصول، اضافه نمود: فروش بلیط در محل و وجود هرگونه صف ممنوع است؛ در واقع هر نوع اعطای بلیط فیزیکی ممنوع است و فروش بلیط باید به شکل اینترنتی ارائه گردد و بلیط جایگاه سالن ها با پلن از قبل طراحی شده به وسیله سامانه ای که خود سینما ها قول طراحی آن را داده اند انجام گردد. به این شیوه مثلا اگر خانواده ای اظهار نمایند 4 بلیط می خواهند نرم افزار هوشمند باید آن ها را کنار هم قرار داده و برای فرد یا خانواده دیگری که می خواهد بلیط بخرد باید فاصله گذاری دو متر از عرض و طول را انجام دهد.

فروش بلیط اینترنتی با ارایه کد ملی

فرهادی با تاکید بر اینکه فروش بلیط برای سینما و تئاتر باید با ارائه کد ملی باشد، بیان نمود: اخذ این کد های ملی با نرم افزار ماسک که نتایج مبتلایان قطعی به کرونا در آن ها شناسایی می گردد، ارتباط مستقیم دارد و منجر می گردد از ارائه بلیط به مبتلایان قطعی به بیماری که تست مثبت کرونا داشتند به مدت 14 روز خودداری گردد.

فاصله یک ساعته میان سانس های نمایشی

وی اضافه نمود: داخل سالن های سینما و تئاتر باید فاصله حداقل یک ساعت مابین سانس های نمایشی قائل شوند؛ به صورتی که در این فاصله بحث هوادهی سالن و ضدعفونی کردن جایگاه ها برای سانس بعدی صورت گیرد. باید شرایط به گونه ای مدیریت گردد که ورود و خروج از سالن با ازدحام همراه نباشد.

فرهادی تاکید نمود: کلیه شاغلینی که ارتباط مستقیم با تماشاگران دارند و یا هنرپیشه های تئاتر باید به صورت دوره ای تست کرونا بدهند. درمورد شاغلین تست های سریع را کافی می دانیم و نیازی به تست PCR نیست مگر اینکه رپید تست های آن ها مثبت شده باشد که برای حصول اطمینان بیشتر توصیه به انجام تست تشخیصی PCR می کنیم. این تست ها باید هفته ای یکبار از شاغلین گرفته گردد. پاسخ تست ها پس از 30 دقیقه آماده خواهد بود. در مورد بازیگران تئاتر، چون ارتباط نزدیک تری با یکدیگر دارند بهتر است با تست PCR منفی وارد بازی شوند؛ البته این موضوع اجباری نیست و همچنان رپید تست ها کفایت می نماید. مابقی موارد بهداشی مانند زدن ماسک، فاصله گذاری اجتماعی، شست وشوی دست ها و. همانند گذشته است.

الزام حضور ناظر بهداشتی مقیم در سالن های سینما و تئاتر

وی اضافه نمود: بر اساس پروتکل ها، ما حضور ناظر بهداشتی مقیم در سینما و تئاتر را درخواست کردیم به این صورت که سینما و تئاتر باید یک ناظر بهداشتی که دارای مدرک کارشناسی مهندسی بهداشت محیط و بالاتر است و دوره های لازم را گذرانده است را به هر شکل که صلاح می داند (استخدامی، قراردادی و...) به کار گیرد. زمانی که بازرس بهداشت محیط وزارت بهداشت برای آنالیز بیشتر وارد مرکز می گردد باید صورت جلسه و چک لیست ها از سوی ناظر مقیم به بازرس ارائه گردد. برای این کار سامانه ای طراحی کردیم تا کارشناسان آزاد این امر در بخش خصوصی که واجد شرایط هستند، بکارگیری شوند. آن ها کد ممیزی مخصوص دریافت کردند و می توانند با سینما ها و تئاتر ها با تعرفه هیئت وزیران مشغول به کار شوند. کماکان نظارت ها را با قوت و شدت قبل انجام می دهیم با این تفاوت که ناظرین بهداشتی مستقر می توانند مشاوره های لازم را به شاغلین سالن های سینما و تئاتر ارایه دهند.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، ادامه داد: یکی از وظایف ناظر بهداشتی، ایجاد هماهنگی برای اخذ رپید تست ها است. به کارگیری ناظر علاوه بر آنکه پل ارتباطی ما با سینما ها و تئاتر ها است، سبب می گردد مدیر مسئول سینما و تئاتر نیز با دید بازتر و تخصصی تری به موضوعات پیرامون سلامت اهمیت دهد.

دستورالعمل برگزاری نشست های خبری

وی درباره چگونگی برگزاری نشست خبری فیلم ها و تئاتر ها در شرایط کرونایی، اظهار کرد: نشست خبری مانند برگزاری یک جلسه است. هرگونه برگزاری جلسه در مناطق زرد در محیط های سربسته با حداکثر 30 نفر مجاز است البته به شرط آنکه رعایت تهویه، فاصله گذاری اجتماعی و ضدعفونی مناسب صورت گیرد پس طبیعتا نشست خبری می تواند برگزار گردد به شرط آنکه خبرنگاران، عکاسان، عوامل فیلم و... بیش از 30 نفر نشوند. البته؛ کماکان توصیه ما برگزاری الکترونیکی چنین جلساتی است. در مورد شهر های آبی نیز تمامی موارد به همین منوال است با این تفاوت که حداکثر ظرفیت نشست خبری 50 نفر است.

فرهادی درباره شیوه رعایت پروتکل ها در روز اختتامیه جشنواره فیلم و تئاتر فجر نیز تاکید نمود: برای این مراسم هم که احتمالا در تهران برگزار می گردد حداکثر ظرفیت مجاز برای حضور 30 نفر است مگر اینکه تهران وارد شرایط آبی گردد که ظرفیت مجاز شرکت در جلسه 50 نفر باشند.

منبع: فرارو
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1419

به "برگزاری جشنواره فجر در شهرهای آبی و زرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری جشنواره فجر در شهرهای آبی و زرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید