تعمیق شکاف ها در کاتالونیا در یک سالگی رفراندوم استقلال

به گزارش استدیو مرینا، برای خوآم کاسامیتخانا رفراندوم استقلال منع گردیده سال گذشته کاتالونیا همچون آب یخی بر روی احساساتش درباره اسپانیا است اما الکساندرا لوپز-لیز این رفراندوم را عاملی برای ایستادن در برابر این جنبش جدایی طلبانه می بیند.

تعمیق شکاف ها در کاتالونیا در یک سالگی رفراندوم استقلال

به گزارش استدیو مرینا، خبرگزاری فرانسه در گزارشی به مناسبت یکسالگی ناکامی رفراندوم استقلال در کاتالونیا نوشته است: پس از گذشت یک سال از یکم اکتبر 2017، اختلاف نظرها درباره جدایی طلبی در منطقه شمال غربی اسپانیا که میزبان نزدیک به 7.5 میلیون نفر بوده و زبان مخصوص به خود را دارد، افزایش یافته است. جامعه کاتالونیا نه تنها در طول یک سال گذشته متحد نگردیده است بلکه نظرات دوقطبی بوده و اختلافات عمیقی درباره سرنوشت این منطقه وجود دارد.

در این میان قرار است سالگرد این رای گیری روز دوشنبه در روستای کوچک سنت خولیا د رامیس جشن گرفته گردد. این روستا یک سال پیش در زمان برگزاری رفراندوم، پس از هجوم پلیس ضد شورش به مراکز رای گیری برای جلوگیری از برگزاری رفراندوم به سمبل ایستادگی در برابر دولت مرکزی اسپانیا تبدیل شد. کاسامیتخانا، یکی از شهروندان حامی رفراندوم که در این روستا زندگی می نماید، می گوید برای بسیاری از مردم پس از رفراندوم، دیگر هیچ بازگشتی به سمت اسپانیا وجود ندارد.

وی ادامه می دهد: آنها می خواستند ما را بترسانند. اما نتیجه معکوس داد. اکنون تمام مردم این منطقه با یکدیگر متحد هستند.

این شهروند حامی رفراندوم که کارمند دولت است، یکی از کسانی است که در زمان برگزاری رفراندوم و هجوم پلیس ضد شورش بدن خود را برای محافظت از صندوق های رای گیری سپر کرد. در حال حاضر یکی از صندوق های رای گیری در داخل یک جعبه شیشه ای به عنوان یادگاری رفراندوم یک اکتبر نگه داشته می شوند.

مردم بسیاری از این روستا در آن روز در مراکز رای گیری به هنگام هجوم پلیس ضد شورش از صندوق های رای محافظت کردند.

رفراندوم اول اکتبر 2017 از سوی اسپانیا مغایر با قانون اساسی اعلام شد و اسپانیا دستور بازداشت رهبران کلیدی جدایی طلبان کاتالونیا را صادر کرد.

این شهروند حامی رفراندوم اعلام نمود: مردم بسیار خشمگین هستند و فکر می نمایند که فریب داده گردیده اند.

یوآخیم تورا، رهبر کنونی کاتالونیا در نظر دارد برای حضور در مراسم استقلال در روستای سنت خولیا د رامیس شرکت کند.

در این میان پدرو سانچز، خست وزیر اسپانیا به دنبال اعطای وضعیت جدید خودمختاری به کاتالونیا است اما تورا می خواهد گام هایی برای اجرای استقلال بردارد.

از سوی دیگر رفراندوم استقلال در سال گذشته برای بسیاری نقطه عطفی بوده است. در این میان افرادی مانند لوپز-لیز مخالف استقلال هستند. او می گوید بسیار خجالت آور است که ما به این نقطه رسیده ایم.

لوپز-لیز بعد از رفراندوم به همراه چندین تن دیگر انجمنی در مخالفت با استقلال کاتالونیا با عنوان مقاومت ایجاد کردند.

وی ادامه می دهد: ما برای مدتی طولانی نادیده گرفته گردیده ایم. اکنون ما می خواهیم که از سوی دیگران درک شویم. آنها بدانند که ما کجا هستیم و نمی ترسیم.

او اکنون به دنبال برداشتن سمبل های جدایی طلبانه کاتالونیا از مراکز عمومی و کلیساها بوده و مخالف هر گونه آموزش رویکردهای جدایی طلبانه در مدارس هستند.

در حال حاضر این انجمن نزدیک به 500 عضو دارد. آنها با قوانینی می جنگند که به آموزش زبان کاتالونیا در مدارس و ادارات دولتی اولویت قائل می شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 40

به "تعمیق شکاف ها در کاتالونیا در یک سالگی رفراندوم استقلال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعمیق شکاف ها در کاتالونیا در یک سالگی رفراندوم استقلال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید