فرایند کاهشی شیوع کرونا در کشور بسیار کند است

به گزارش استدیو مرینا، معاون ستاد مقابله با کرونای تهران با اشاره به شیب بسیار کند شیوع کرونا در کشور، گفت: بر خلاف انتظارمان که فکر می کردیم شیوع کرونا با سرعت شیب نزولی را طی می کند؛ فرایند کاهش همچنان بسیار کند است.

فرایند کاهشی شیوع کرونا در کشور بسیار کند است

به گزارش خبرنگاران، نادر توکلی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران و معاون ستاد مقابله با کرونای تهران در برنامه تهران ما سلامت درباره فرایند کاهشی پیک چهارم کرونا، گفت: کاهش فرایند نزولی پیک چهارم کرونا که از 10 فروردین سال جاری شروع و در اردیبهشت به اوج رسید، بسیار کند است و بر خلاف انتظار که فکر می کردیم با سرعت شیب نزولی را طی می کند اما همچنان کاهشی بسیار کند دارد.

وی افزود: در اوج بیماری در پیک چهارم تا 1800 بستری داشتیم که این تعداد به حدود 600 تا 700 بیمار در روز رسیده است. انتظار ما این است که این تعداد به حدود 300 تا 400 نفر برسد. اگرچه در بیمارستان ها مسئله ای برای بستری نداریم اما آنچه که مسلم است این است که تعداد بستری ها با فرایندی بسیار کند کاهش می یابد و بر اساس پیش بینی ها طی 2 تا 3 هفته آینده هم درگیر این پیک خواهیم بود.

معاون ستاد مقابله با کرونای تهران تاکید کرد: فرایند درمان بیماران به دلیل مراقبت های خوب، مراجعه زودهنگام و کاهش تهاجمی ویروس به خوبی پیش می رود.

توکلی درباره انتشار این شایعات که دو سال پس از تزریق واکسن کرونا شخص می می رد و اینکه با شروع فصل گرم شیوع کرونا کم می شود، گفت: هیچ منبع رسمی و آگاهی هنوز این موارد را تایید نکرده است. آن چیزی که معین است این است که تزریق واکسن از بیماری شدید جلوگیری می کند و بر روی کاهش مرگ و میر تاثیر مثبت دارد.

وی افزود: تمام واکسن هایی که در کشور ما تزریق می شود بر پایه ویروس کشته شده تهیه شده و خطری برای انسان ندارد و فعال شدن مجدد بیماری را هم خیلی کند می کند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران با تاکید بر اینکه وقتی زنجیره انتقال ویروس تسریع پیدا می کند، مستعد جهش می شود، گفت: جهش می تواند به سمت ضعیف شدن ویروس و یا قوی شدن آن برود. آن چیزی که شاهد هستیم تکثیر ویروس هندی بوده اما به شکل فراگیر و مستند نیست.

وی با اعلام اینکه پیک بعدی برای ما قابل پیش بینی نیست، خاطرنشان کرد: آنچه مسلم است هرچه رعایت پروتکل ها بیشتر باشد، مسائل کمتر خواهند شد.

معاون ستاد مقابله با کرونای شهر تهران مهمترین استراتژی دولت سیزدهم در حوزه کرونا را مدیریت و کمک به پوشش واکسیناسیون عمومی نام کرد و خاطرنشان ساخت: ان شاء الله بتوانیم در سال 1400 به پوشش واکسیناسیون قابل قبولی برسیم. در دنیا ثابت شده که پوشش سراسری واکسیناسیون به کاهش مرگ و میر کمک می کند. با واکسیناسیون سراسری تعداد موارد بروز بیماری به شدت کاهش می یابد و از لحاظ اپیدمیولوژیک بیماری به حالت آندمیک در می آید.

وی در واکنش به این موضوع که آیا ما نسبت به کشورهای دیگر در قعر جدول واکسیناسیون هستیم، گفت: این تفسیر قابل قبول نیست. باید به تحریم ها توجه کرد. بسکمک از کشورها به تعهدات خود عمل نکردند. اما در فاز تاخیری یک ماهه وارد مرحله واکسیناسیون با بهره مندی از واکسن تولید داخل می شویم که به شدت می تواند محیط را آرام کند و تمامی شایعات مبنی بر فوت پس از واکسیناسیون از بین می رود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 3 مرداد 1400 بروزرسانی: 3 مرداد 1400 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1687

به "فرایند کاهشی شیوع کرونا در کشور بسیار کند است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرایند کاهشی شیوع کرونا در کشور بسیار کند است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید