ماهاتیر محمد اخراج شد

به گزارش استدیو مرینا، ماهاتیر محمد از سوی اعضای حزبش به خاطر عدم حمایت از دولت این کشور از حزب اخراج شد.

ماهاتیر محمد اخراج شد

به گزارش پایگاه الجزیره، ماهاتیر محمد نخست وزیر سابق مالزی از جانب حزب سیاسی که خودش به پایه گذاری آن کمک کرده بود اخراج شد. این اتفاق بعد از آن افتاد که او در جریان یک جلسه مجلسی به تاریخ 18 مه روی صندلی مخالفان نشست.

حزب حاکم مالزی موسوم به حزب برساتو در بیانیه ای خاطرنشان کرد: عضویت ماهاتیر محمد در این حزب لغو شده و این مسئله فورا اجرایی می شود. گزارش شده که ماهاتیر محمد صرفا به این خاطر که از دولت فعلی مالزی که محی الدین یاسین رئیس حزب برساتو نخست وزیرش است از حزبش اخراج شده است. این در حالیست که خود او پیشتر رئیس حزب بوده است.

حزب برساتو در نامه ای که در سطحی وسیع در شبکه های اجتماعی انتشار پیدا کرده شرح داد: ماهاتیر محمد بعد از آنکه نشان داد رهبری محی الدین را هم به عنوان نخست وزیر و هم رئیس حزب با نشستن کنار مخالفان در نشست چند روز پیش مجلس رد می کند خود به خود از عضویت حزب کنار گذاشته شد. یک دستیار محی الدین یاسین تایید کرد که این نامه معتبر است. دفتر ماهاتیر محمد از واکنش فوری به درخواست برای اظهار نظر خودداری کرده و به گفته یک دستیار وی او هنوز خودش نامه را ندیده است. این اقدام محی الدین یاسین به عنوان تلاشی برای تحکیم قدرتش و رفع هر گونه چالش احتمالی برای نخست وزیری نوپای خود نگریسته می شود. ماهاتیر محمد که در حال حاضر حدود 95 سال سن دارد قدیمی ترین رهبر دولت در جهان تا همین چند وقت پیش به حساب می آمد، اما در ماه فوریه به شکلی غیرمنتظره از سمتش کنار رفت و این امر یک نزاع بر سر قدرت را در پی داشت با این حال این بحران بعد از نامزدی محی الدین برای نخست وزیری پایان یافت.

محی الدین یاسین کسی است که همراه با ماهاتیر حزب برساتو را پایه گذاری کرد و بعدا به یک ائتلاف چهار حزبی که پیروز انتخابات 2018 شد پیوست. محی الدین در حال حاضر رهبر دولت ائتلافی جدیدی است که از سوی حزبی که زمانی تحت رهبری نجیب رزاق از مخالفان ماهاتیر محمد قرار داشت واقع شده است. ماهاتیر محمد تلاش داشت در تاریخ 18 مه مجلس مالزی به منظور دادن رای اعتماد به محی الدین یک رای گیری برگزار کند، اما طرح بعدا به تعویق افتاده و کنار گذاشته شد.

منبع: فرارو
انتشار: 9 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 984

به "ماهاتیر محمد اخراج شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماهاتیر محمد اخراج شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید