نقشه راه همکاری علمی ایران و ایتالیا معین شد

به گزارش استدیو مرینا، به گزارش خبرنگاران، همزمان با افتتاح بیست و یکمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار کشور که در سال 1399 به دلیل شیوع ویروس کرونا به صورت مجازی برگزار گردید، وبینار تخصصی همکاری های علمی، فناوری و فرهنگی ایران و ایتالیا با حضور سفرای دو کشور ایران و ایتالیا، مقام­هایی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) و با سخنرانی متخصصینی از دانشگاه­ ها، پارک­های علم و فناوری و موسسات پژوهشی دو کشور با حضور 180 نفر برگزار گردید.

نقشه راه همکاری علمی ایران و ایتالیا معین شد

با ما همراه باشید و با تور ایتالیا از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

در این نشست ابتدا عبدالساده نیسی مدیرکل دفتر حمایت از پژوهش و فناوری وزارت عتف اهداف این نشست را تبیین و به عزم کارگروه تعاملات ایران و ایتالیا بر گسترش روابط علمی و فناوری دو کشور اشاره نمود. سپس حسین سالار آملی قائم مقام وزارت عتف در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری­های علمی و بین المللی به ایراد سخنرانی پرداخت.

در ادامه این برنامه حمید بیات سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور ایتالیا و جوزپه پرونه سفیر ایتالیا در ایران ضمن استقبال از برگزاری این نشست تخصصی به بیان دیدگاه­ های خود و ارائه پیشنهادات در راستای تقویت همکاری­های دو کشور بویژه در زمینه ­های علم، فناوری و فرهنگی پرداخته و نقش حوزه دیپلماتیک دو کشور را در تقویت این همکاری تشریح کرد.

سپس دکتر علی باستی رییس پارک علم و فناوری گیلان و دبیر اجرایی بیست و یکمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار کشور ضمن بیان پیشینه نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری و فرآیند تبدیل آن به یک نمایشگاه مجازی، با ورود به نمایشگاه به صورت آنلاین ویژگی­های آن و شرکت کنندگان شامل دانشگاه­ها، پارک ­های علم و فناوری و موسسات پژوهشی را معرفی کرد.

آنالیز نقش دیپلماسی فناوری بر همکاری های علمی و فناوری ایران و ایتالیا در ادامه دکتر وینچنزو لیپاردی از موسسه SPICI ایتالیا فعال در همکاری­های بین المللی حوزه نوآوری ضمن اشاره به نقش دیپلماسی علمی بر گسترش روابط علمی و فناوری ایران و ایتالیا، بر ارتباط بیشتر زیست بوم ­های نوآوری و استارتاپی دو کشور تاکید نمود.

سپس محمدرضا موحدی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف ضمن ارائه گزارشی از شرایط زیست بوم پژوهش و فناوری کشور به بیان پتانسیل­ها و زیرساختهای موجود در دانشگاه صنعتی شریف و پارک علم و فناوری شریف در راستای افزایش تعاملات دو کشور پرداخته و پیشنهاداتی در این خصوص ارائه کردند.

معرفی زیست بوم پژوهش و فناوری کشور توسط معاون پژوهشی دانشگاه شریف

در این نشست همچنین پروفسور کارلو چررتی (استاد ایران شناسی دانشگاه ساپینتزا رم) همکاری های دوجانبه در زمینه فعالیت های فرهنگی و باستان شناسی و نتایج بدست آمده در سال های گذشته مواردی را ذکر کرد، پروفسور جورجیو ونتره (رئیس گروه مهندسی الکترونیک و فناوری اطلاعات دانشگاه فدریکو ناپل ایتالیا و مدیر علمی آموزشگاه توسعه دهنده اپل، تنها آموزشگاه اروپایی)، پرونده موفقیت آمیز قطب فناوری دانشگاه ناپل توسط کمیسیون اروپا و چندین آموزشگاه و تعامل با شرکت های عظیم بین المللی را معرفی کردند، هادی شهریار شاه حسینی (معاون بین الملل دانشگاه علم و صنعت ایران)، مژگان یزدیان پور (رئیس مرکز همکاری­های علمی و بین المللی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان) و منیر خلقی (مدیر امور حقوقی و بین الملل مرکز پژوهش­های میراث فرهنگی و گردشگری) در قالب ارائه سمینارهایی به بیان پیشینه تعاملات دو کشور و موضوعات مورد علاقه جهت افزایش همکاری­های فیمابین پرداختند.

در سرانجام دکتر لیپاردی و دکتر نیسی با اشاره به اینکه در سال­های اخیر عملکرد آموزشگاهک دو کشور و سیاستگذاری سفارتخانه های دو کشور نشان داده است که دیپلماسی علمی می تواند از صندلی ویژه ای در روابط ایران و ایتالیا برخوردار باشد.

نقشه راه همکاری علمی ایران و ایتالیا معین شد

دکتر نیسی همچنین ضمن تشکر از استادان ایرانی و ایتالیایی که در این برنامه با سخنرانی های خود بر اهمیت و غنای همکاری های پژوهشی میان دو کشور داشته اند تاکید نمود که این سرانجام برنامه ما نیست، بلکه آغازی تازه برای گسترش پیوندهای علمی و فرهنگی میان این دو ملت عظیم است.

این مقام مسول وزارت علوم جمع بندی این وبینار را در دو برنامه زیر و در واقع نقشه راه همکاری با کشور ایتالیا بیان کرد؛

برنامه کوتاه مدت: تقویت و ادامه همکاری­هایی که با ایتالیا شکل گرفته و عملیاتی کردن پروژه­ها و تفاهم ­نامه­ های همکاری بین موسسات علمی دو کشور.

برنامه بلند مدت: رویکرد برد-برد؛ ترکیبی از رویکرد بالا به پایین و پایین به بالا برای تعریف پروژه های جدید و برنامه ریزی منسجم برای اجرای آنها، از جمله تاسیس انجمن علمی ایران و ایتالیا که می­تواند شبکه علم و فناوری دو کشور ذیل آن تعریف و کارهای پژوهش و فناوری دنبال کند؛ راه اندازی روز علم و فناوری ایران و ایتالیا و راه اندازی دومین فروم فناوری دو کشور.

همچنین در سرانجام پیشنهاد شد موضوعات مطرح شده در این نشست تخصصی به وسیله کارگروه تعاملات ایران ایتالیا (IIAC Leading House) مستقر در وزارت عتف و با همکاری بعضی از شرکای ایتالیایی از جمله موسسه SPICI برای برنامه ریزی بیشتر در دستور کار قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 آذر 1399 بروزرسانی: 30 آذر 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1292

به "نقشه راه همکاری علمی ایران و ایتالیا معین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقشه راه همکاری علمی ایران و ایتالیا معین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید