باهنر: جهانگیری به من گفت تمایل به نامزد شدن در 1400 دارد

به گزارش استدیو مرینا، زمزمه های حضور اسحاق جهانگیری در انتخابات ریاست جمهوری 1400 بیش از پیش شده است و بر اساس سخنان اخیر محمدرضا باهنر گویا خود او نیز بی رغبت برای حضور در انتخابات نیست.

باهنر: جهانگیری به من گفت تمایل به نامزد شدن در 1400 دارد

او به تازگی در مصاحبه با نشریه مثلث گفته است که جهانگیری به او (باهنر) گفته است اگر درخواست به حضور شود، در انتخابات حاضر می شود.

این گزاره در حالی است چندی پیش هم علی صوفی گفته بود که جهانگیری اعلام آمادگی برای حضور در 1400 کرده است: آقای جهانگیری برای انتخابات ریاست جمهوری 1400 صراحتا اعلام کرده که کاندیدا خواهد شد... آقای جهانگیری در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 صراحتا خود را کاندیدای جریان اصلاحات خواند، اما به دلیل حضورش در دولت خیلی آسیب دیده است.

یا آنکه روز گذشته محمد مهاجری در مصاحبه با نامه نیوز گفت: آقای جهانگیری با آنکه عضو حزب کارگزاران است، اما در بین اصلاح طلبان از مدیران عملیاتی، سالم، صادق و صالح به شمار می آید. اگر واقعا اصلاح طلبان عقلشان برسد روی آقای جهانگیری توافق می کنند... آقای جهانگیری نامزد انتخابات ریاست جمهوری می شود، چون از بخش معتدل جریان اصلاحات است... الان کار او بسیار برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سخت است؛ چون خیلی در دولت آقای روحانی از توانمندی های او استفاده نشد و الان اگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود، کسانی که در ستاد های انتخاباتی دیگر نامزد ها هستند حتی برخی اصلاح طلبان به او انتقاد کنند که در همین دولت آقای روحانی چه کردی که حالا می خواهی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 شوی؟ در این صورت آقای جهانگیری در یک دو راهی قرار می گیرد؛ چون یا باید به دولت آقای روحانی حمله کند که از او پذیرفته نمی شود یا باید سکوت در پیش گیرد -که به نظر می رسد همین کار را انجام دهد- که این هم به نفعش نخواهد شد... آقای جهانگیری نامزد انتخابات ریاست جمهوری می شود ولو اینکه از همین الان بداند تأیید صلاحیت نمی شود. البته احتمال آنکه آقای جهانگیری تأییدصلاحیت نشود را ضعیف می دانم.

علاوه بر اینکه گویا خود جهانگیری تمایل دارد که در انتخابات حاضر شود و به گفته فعالان سیاسی اصلاح طلب یا حتی اصولگرا مانند باهنر او گفته است که می آید، به نظر می رسد که اصلاح طلبان هم بدشان نمی آید از او به عنوان نامزد مورد اجماع خودشان حمایت کنند؛ زیرا جهانگیری معیار های لازم مورد نظر اصلاح طلبان را داراست.

اصلاح طلبان تقریبا پس از دی ماه سال 96 و اعتراضات گسترده ای که بخش هایی از مردم در پی مسائل معیشتی داشتند، بدنه اصلی اصلاحات آرام آرام بر سیاست ورود به انتخابات با نامزد اصلاح طلب را در دستور کار قرار دادند؛ موضوعی که در انتخابات مجلس یازدهم هم محل بحث فراوان قرار گرفت تا حدی که پس از ردصلاحیت گسترده نیرو های اصلاح طلب اختلاف نظر هایی میان اکثریت اصلاح طلبان با بخشی که هنوز قائل به حمایت از نامزد های ائتلافی بودند، به وجود آمد که در نهایت شورای عالی سیاست گذاری به دلیل نبود نامزد های سرشناس اصلاح طلب لیستی ارائه نکرد.

پس از انتخابات مجلس این محور یعنی ورود در انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 صرفا با نامزد اصلاح طلب تشدید شد و تقریبا همه احزاب حتی کارگزاران هم به این جمع بندی رسیدند که دیگر نباید در پی سیاست ائتلافی بود. در این بین یک مخاطره، اما وجود دارد و آن ردصلاحیت هاست.

انتخابات مجلس نشان داد که اگر اصلاح طلبان با نیرو های سرشناس و سنتی خود وارد انتخابات شوند، احتمال عبورشان از فیلتر شورای نگهبان پایین خواهد بود و به نظر می رسد که چنین امری در انتخابات ریاست جمهوری نیز رخ خواهد داد؛ بنابراین ضرورت حمایت از نیرویی که هم کاملا اصلاح طلب شناخته شود و هم احتمال تأیید صلاحیتش بالا باشد، احساس می شود. از سوی دیگر آن نیرو باید مقبولیت اجتماعی نیز داشته باشد و یک اصلاح طلب خنثی نباشد. با چنین شرایطی به نظر می رسد که اسحاق جهانگیری گزینه مناسبی برای اصلاح طلبان باشد؛ زیرا از یک سو نیرویی کاملا اصلاح طلب است؛ چنانکه اخیرا محمدعلی ابطحی پس از آنکه اعلام کرد فقط باید با نیروی اصلاح طلب وارد انتخابات شد، بدون ارائه خبری مبنی بر اینکه جهانگیری نامزد می شود یا نه گفت: او هم که هنوز نامزد نشده است و نمی دانم نامزد می شود یا نه، اما به هر حال آقای جهانگیری همیشه یک اصلاح طلب بوده است.

جهانگیری علاوه بر اصلاح طلب بودن شانس بالایی برای تأیید صلاحیت شدن دارد، زیرا اولا از جایگاه معاون اولی ریاست جمهوری وارد انتخابات می شود و ثانیا در انتخابات پیشین ریاست جمهوری یعنی انتخابات سال 96 صلاحیتش تأیید شد و اگر اصل بر استصحاب باشد و اگر فرض را بر این بگذاریم که در چهارسال اخیر جهانگیری کاری نکرده است که مورد آزرده خاطرشدن شورای نگهبان شده باشد، او به حسب آنکه چهارسال پیش تأیید شد، ممکن است در این دوره هم تأیید شود.

افزون بر این در انتخابات سال 96 که او به عنوان نامزدی پوششی وارد انتخابات شد، با اقبال خوب مردم روبرو شد و به نظر می رسد که مقبولیت خوبی هم داشته باشد. علاوه بر این ها وجه او نیز افراط و تفریط نیست و بعید است جهانگیری با گروه ها و نهاد های مختلف با چالش های عمیقی روبه رو شود.

در همین زمینه چندی پیش اسماعیل دوستی، فعال سیاسی اصلاح طلب در قیاس محمدجواد ظریف و اسحاق جهانگیری گفته بود: ظریف یک دیپلمات خوب است و شاید سبک مدیر اجرائی خوب در حد ریاست جمهوری نباشد، البته انسان محبوبی است و در این مدتی هم که در وزارت خارجه بوده انصافا زحمت کشیده...، اما به نظرم یک مدیر اجرائی برای اداره کشور نیست، اما آقای جهانگیری شایستگی بیشتری برای ریاست جمهوری دارد و به نظرم کاندیدای اصلاح طلبان خواهد بود.

یا علی صوفی بیان کرده بود: جهانگیری در انتخابات 96 هم که حضور یافت، مردم بلافاصله به ایشان گرایش مثبت نشان دادند و به همین واسطه حتی قدری برای روحانی هم احساس خطر شد که اگر ایشان بخواهد ادامه دهد، ممکن است روحانی در حاشیه قرار گیرد، اما آن روز قصد جهانگیری این نبود که با روحانی رقابت کند و بنابراین به نفع روحانی کنار رفت. جهانگیری می تواند مورد قبول اصلاح طلبان برای معرفی به مردم باشد. این دیگر هنر جهانگیری است که چطور بتواند در روبروه با مردم خود را از ارتباطی که با دولت روحانی و عملکرد ایشان داشته، مبرا کند. این ها به هنر جهانگیری و اصلاح طلبان که به کمک ایشان می آیند، بستگی دارد.

البته همان طور که صوفی هم گفته است، راستا جهانگیری در 1400 راحت هم نخواهد بود، زیرا بسکمک او را کننده دولت مستقر می دانند و طبیعی است که به دلیل جایگاهش یعنی معاون اولی دولت، بسکمک از مسائل را از چشم او هم ببینند.

هرچند جهانگیری از مدت ها پیش گفته بود که در دولت اختیار عوض کردن منشی دفتر خود را ندارم: من تا این لحظه اجازه برکناری منشی خودم را نداشته ام، پس از من انتظار نداشته باشید که وکیل و وزیر را تغییر دهم. در کنار این موضوع نکته جالب موضع حزب کارگزاران است؛ درحالی که گویا بخشی از بدنه سنتی اصلاح طلبان از جهانگیری نام می برند، حزب کارگزاران هنوز موضع روشنی در قبال نامزدی او نگرفته است و این درحالی است که جهانگیری از نظر حزبی عضو حزب کارگزاران سازندگی است.

علاوه بر این همچنان نه به صورت رسمی، اما به صورت مصاحبه های پراکنده برخی از اعضای کارگزاران گویا تمایل هایی در این حزب بر حمایت از علی لاریجانی به عنوان گزینه ای ائتلافی دیده می شود؛ هرچند چندماه پیش حسین مرعشی، به عنوان سخنگوی این حزب اعلام کرد که کارگزاران با لاریجانی هیچ مذاکره ای برای انتخابات 1400 نکرده است و تمایل کارگزاران هم حمایت از یک نامزد اصلاح طلب است.

منبع: فرارو
انتشار: 15 بهمن 1399 بروزرسانی: 15 بهمن 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1378

به "باهنر: جهانگیری به من گفت تمایل به نامزد شدن در 1400 دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باهنر: جهانگیری به من گفت تمایل به نامزد شدن در 1400 دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید