جزئیاتی جدید از قصد اوکراین برای سیاسی کردن پرونده سقوط هواپیما

به گزارش استدیو مرینا، تهران (پانا) - اوکراین بدنبال خارج کردن پرونده سقوط هواپیمای این کشور از راستا فنی و استفاده سیاسی از آن برای وارد کردن فشار به روسیه بوده است.

جزئیاتی جدید از قصد اوکراین برای سیاسی کردن پرونده سقوط هواپیما

به گزارش نورنیوز، یک مقام آگاه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی گفت: پس از حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران، مقامات رسمی این کشور به ایران پیشنهاد دادند که علت حادثه، وجود اشکال فنی در سامانه پدافند هوایی تور ام -1 روسی اعلام گردد و چون ایران این درخواست را بدلیل عدم انطباق با واقعیت رخداد، نپذیرفت، اوکراین، جهت سیاسی کردن پرونده و خارج کردن آن از روال فنی را در پیش گرفته است.

وی با اشاره به قصد اوکراین برای بهره برداری سیاسی از این حادثه تلخ برای تاثیرگذاری هم زمان بر دو رخداد اضافه نمود: با توجه به ابهامات برطرف نشده درخصوص نقش کیف در هدف قراردادن هواپیمای بوئینگ 777 خطوط هوایی مالزی در سال 2014 میلادی و در میانه درگیری های شرق این کشور که به کشته شدن همه 298 مسافر این پرواز منجر شد، اوکراین در کوشش بود که با جا انداختن وجود نقص در سامانه پدافندی تور ام-1 روسی هر دو حادثه را به یک منشاء مرتبط کند و از خود برطرف اتهام کند.

این مقام آگاه اعلام نمود: دلیل دوم اوکراین برای در پیش دریافت رفتار سیاسی در قبال این پرونده، درگیری شدید این کشور با مسکو بر سر مالکیت جزیره کریمه است و کیف قصد داشت با انتساب غیر مستقیم حادثه سقوط هواپیما به روسها به نوعی فشار سیاسی بر مسکو را افزایش دهد.

وی در انتها با اشاره به اراده قاطع جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد شفافیت در همه ابعاد این حادثه تلخ که ناشی از خطای محرز انسانی بوده، هرگونه اقدام برای بهره برداری سیاسی از آن را رویکردی غیر انسانی و خلاف رویه های حقوقی و فنی دانست.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 خرداد 1400 بروزرسانی: 3 خرداد 1400 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1587

به "جزئیاتی جدید از قصد اوکراین برای سیاسی کردن پرونده سقوط هواپیما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیاتی جدید از قصد اوکراین برای سیاسی کردن پرونده سقوط هواپیما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید