طالبان: طرح پیشنهادی ما برای کاهش خشونت به دست آمریکا رسید؛ این طرح آتش بس نیست

به گزارش استدیو مرینا، تهران (پانا) - به گفته دفتر سیاسی طالبان در دوحه، این گروه طرحی را برای کاهش خشونت در افغانستان آماده و با آمریکا در میان گذاشته است اما تا به امروز نهایی نشده است.

طالبان: طرح پیشنهادی ما برای کاهش خشونت به دست آمریکا رسید؛ این طرح آتش بس نیست

به گزارش فارس، دفتر سیاسی طالبان در دوحه گفت در طرح پیشنهادی خود از تمام طرف ها خواسته شده تا عملیات های نظامی خود را کاهش دهند؛ اما به گفته این دفتر خلاف انتظار طالبان، تا به امروز این طرح نهایی نشده و روی آن توافقی بدست نیامده است.

به گفته طالبان این طرح آتش بس نیست.

سال 1399پر از خشونت و درگیری بود؛ اما برای 1400، تلاش های برای پیش گیری از افزایش خشونت ها جریان دارد.

آمریکا، روسیه، چین و پاکستان از طالبان خواسته اند که عملیات بهاری شان را اعلام نکنند. دفتر سیاسی این گروه در دوحه هم می گوید که یک طرحی را برای کاهش خشونت ها و عملیات ها با آمریکا در میان گذاشته که به گفته این دفتر در این طرح از تمام طرف ها خواسته شده که عملیات نظامی خود را کاهش دهند. اما تا به امروز این طرح نهایی نشده و روی آن توافق صورت نگرفته است.

سیداکبر آغا، فرمانده پیشین طالبان دراین باره می گوید: امکان دارد که طرح جدید میان آمریکا و طالبان پیدا شده باشد که آن امکان دارد کاهش خشونت در سراسر افغانستان باشد.

درهمین حال، حکومت افغانستان هم قصد دارد که عملیات بهاری را اعلام نکند؛ اما ارتش می گوید که چگونگی عملیات های نظامی بستگی به برخورد طالبان دارد. طالبان اما از آماد گی برای کاهش خشونت ها سخن می زنند، نه آتش بس.

روح الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع ملی دراین باره گفت: اگر طالبان مایل باشند که راه جنگ راه انتخاب کنند این اشتباه بزرگ آنان خواهد بود و برای آن قیمت بسیار بالا خواهند پرداخت.

هرچند افغانستان، منطقه و جهان خواستار تسریع فرایند مذاکرات صلح و کاهش خشونت ها هستند؛ اما تا به امروز تلاش ها نتوانسته از شعله جنگ بکاهد.

ترکیه برای میزبانی از مذاکرات صلح افغانستان در اوایل ماه اپریل آماد گی می گیرد؛ نشستی که انتظار می رود از یک سو بتواند منجر به یک توافق سیاسی میان افغان ها شود و در سوی دیگر، خشونت ها را در افغانستان کاهش دهد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1400 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1535

به "طالبان: طرح پیشنهادی ما برای کاهش خشونت به دست آمریکا رسید؛ این طرح آتش بس نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طالبان: طرح پیشنهادی ما برای کاهش خشونت به دست آمریکا رسید؛ این طرح آتش بس نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید